Bayat Ekmekleri Değerlendirmeniz İçin 5 Nedeniniz Var!

Bayatlayan ekmekleri nasıl değerlendirirsiniz; yumurtalı ekmek, köfte harcı ya da belki de ekmek kebabı. Eğer bunların hiçbirini yapmıyor ve direkt yenileri ile değiştiriyorsanız bu söylediklerimiz ilginizi çekebilir. İşte bayat ekmekleri değerlendirmeniz için 5 neden…

1- Son Kullanma Tarihleri

Son kullanma tarihi, her gıdanın üzerinde yazar; sağlığınızı korumak ve lezzetten ödün vermemek için ekmeğinizi buzluğa atarak ömrünü uzatabileceğinizi biliyor muydunuz?

ekmek1
2- Ekmek kırıntısı için ideal

Köfte harcınıza koymak için ekmek kırıntısı yapabilirsiniz. Mesela hemen şimdiden başlayabilirsiniz hazırlıklara. Enfes köfte tariflerimizden hangisini tercih ederdiniz?

ekmek2
3- Nefis bir tatlıya ne dersiniz?

Bayat ekmeklerle şahane tatlılar da yapabilirsiniz. Kıtır ekmekli elma tatlısına ne dersiniz?

ekmek3
4- Ekmeğe ikinci bir şans verin!

Sertleşmiş ekmeği yeniden tazelemek için, üzerine soğuk su dökün ardından ısıtılmış fırında 10 dakika kadar bekletin. Ekmeğiniz yeniden taze olacaktır.

ekmek4
5- Pratik bir aperatife ne dersiniz?

Bunun için yapmanız gereken ekmekleri ince dilimler halinde kesmek ve üzerlerine sarımsaklı tereyağı sürüp fırına vermek.

ekmek5
Sadece bayat ekmekleri değerlendirmekle kalmayıp evinizde kendi ekmeğinizi de yapabilirsiniz hem de çok pratik! Ev yapımı ekmek tariflerimizi kaçırmayın.

Hiç şüphesiz sofranın vazgeçilmezlerinden biridir ekmek. Özellikle bizim kültürümüzde…  16. yüzyılda da durum pek farklı değilmiş aslında. Her gelir düzeyinden ailenin sofrasında mutlaka ekmek bulunurmuş ancak elbette ki padişahın yediği ekmekle halkın yediği ekmek farklıymış.