Bebeklerin Alt Değiştirmesinde Kolaylık Sağlayan 5 Adım

Tamamen ebeveynlerine muhtaç olan minik bebeklerin temel ihtiyaçlarından biri olan alt temizliği, özellikle yeni ve ilk kez anne baba olanların zorlandığı görevlerden biridir; ancak belirli detaylara dikkat ettikçe alt değiştirmeyi kolaylaştırmak mümkün. Nasıl mı? Gelin, işinizi kolaylaştıracak o noktaları birlikte inceleyelim…

1. Eşyalar Hazır Olsun

Alt değiştirme zamanı geldiğinde öncelikle ıslak mendil, pişik kremi, bez, mat gibi tüm eşyalarınızı bir araya getirin ve daha sonra işe koyulun. Böylece bebeğinizin altını açtığınızda ev içerisinde dağılan gerekli malzemeler için oradan oraya koşturmadan ve panik olmadan işinizi tamamlayabilirsiniz.

2. Güvenli Bir Yer Seçin

Bebeğinizin altını değiştirmek için yumuşak ve düşme tehlikesi olmayan güvenli bir bölge belirleyin. Bunun için doğru noktalar; bez değiştirme masası, koltuk, yatak ya da havlu ve bez serdiğiniz yer yüzeyi olabilir.

3. Dikkatini Dağıtın

Bez değiştirme işlemi her ne kadar kolay olsa da bebeğiniz sürekli kıpırdıyorsa oldukça zorlaşabilir. Bu durumu önlemek için bebeğinizin dikkatini başka yöne çevirecek yöntemlere ihtiyacınız vardır. Ona şarkı söyleyebilir, eline kitap ya da farklı oyuncaklar verebilirsiniz. Böylece o başka şeylerle ilgilenirken siz altını kolayca değiştirebilirsiniz.

4. Yeni Bezi Hazır Edin

Kolay bir alt değiştirme işlemi için yeni bezi, eskisini çıkarmadan bebeğin altında hazır etmenizde büyük bir fayda olacaktır. Yeni bez alttayken temizleyin ve hemen eskisini çekip yenisini bağlayın.

5. Pişik Kremi Sürmeyi Unutmayın

Bebeğinizin altını temizlemek kadar poposunun hijyenini ve sağlığını çeşitli malzemelerle desteklemek de son derece önemlidir. Bezini yeniledikten sonra bebeğinizin altını kapatmadan önce poposuna bebek teninin hassaslığına uygun, iyi bir pişik kremi ya da pişik yağı sürmeyi unutmayın.