Bel Çevresini İncelten 8 Besin

İnce bir bel etkili bir güzelliğin, sağlıklı bir hayatın simgesidir adetâ. Güzellik ve fit görünüm bir yana; belimiz ne kadar kalın olursa birçok hastalığa da o kadar yakınız demektir. Bu nedenle bel inceliğine dikkat etmeli, besin planımızı ona göre belirlemeliyiz. 

Doğru besinler ve birkaç kolay egzersiz ile vücudunuzu kısa zamanda toparlamak, belinizin inceliğini korumak mümkün. Nasıl mı?

İşte belinizin incelmesini sağlayacak, sizi karın yağlarından kurtarıp sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaştıracak 8 etkili besin:

1) Elma

Beliniz gittikçe genişliyorsa güne kütür kütür, lezzetli mi lezzetli bir elma yiyerek başlamak şahane bir karar olacaktır. İçeriğindeki bol miktarda C vitamini, flavonoidler, beta karoten sayesinde elma; karın yağlarıeritmede önemli bir rol oynar. Aynı zamanda elma, en az kahve kadar sinir sisteminizi uyararak uykunuzun açılmasını sağlar. Yani bu özelliği ile güne enerjik de başlayabilirsiniz, fena mı olur?

elma

2) Badem

Badem, lif değeri oldukça yüksek olan bir kuru yemiştir. E vitamini açısından da oldukça zengin olan bademi ara öğünlerde tercih ederek karın yağlarınızdan kurtulmanız mümkündür.

badem

3) Yoğurt

Her yemeğin yanına yakışan, ferah, hafif ve oldukça sağlıklı seçeneklerden biri olan yoğurt sayesinde karın yağlarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. İyi bir yağ yakıcı olan yoğurdu her öğünde ana yemeğinizin yanına arkadaş ederseniz kilo vermenizi kolaylaştırır daha ince bir bele sahip olursunuz.

evde-yogurt-nasil-yapilir

4) Acı Kırmızı Biber

Acı yemeği seven biriyseniz oldukça şanslı sayılırsınız; çünkü acı biber metabolizmanızı hızlandırarak rahat bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. İçerisindeki bol C vitamini ve beta karoten sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve iyi bir antioksidan olan biberden bolca tüketerek karın bölgenizdeki fazlalıklardan kolayca kurtulabilirsiniz.

kırmızı_biber

5) Su 

Sağlıklı beslenmek ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız ilk kuralın yeterli miktarda su içmek olduğunu bilmeniz gerekir. Her gün en az 2 litre kadar su içerek metabolizmanızı hızlandırır ve sindiriminizi rahatlatırsınız. Hele ki içeceğiniz bu suyun içerisine bir limon ve kabuk tarçın da eklerseniz karın bölgesindeki yağlardan daha kolay kurtulur zarif bir bele sahip olursunuz.

nane-suruplu-bogurtlen

6) Karpuz 

Büyük oranda su ve lif içeren karpuz sayesinde bel ve karın bölgenizdeki yağlarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.Oldukça doyurucu olması sayesinde öğünlerinizde tercih edebilir rahat bir kilo verme süreci yaşayabilirsiniz.Unutmadan, karpuzun kalorisi biraz yüksek olduğundan miktarını abartmamakta fayda var.

karpuz

7) Yeşil Çay 

Özellikle spordan önce içilen yeşil çayın metabolizmayı hızlandırarak, ince bir vücuda sahip olmaya syardımcı olduğu saptanmıştır. Günde 2-3 fincan siyah çay içmek yerine yeşil çayı tercih ederseniz karın bölgenizdeki yağların yakımını hızlandırabilirsiniz

yesil-cay2

8) Buğday Ekmeği 

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için yeterli miktarda karbonhidrat alımını sağlayan ekmeğin tüketimi son derece önemlidir. Beyaz ekmek yerine tam buğday, çavdar ya da kepekli ekmek tercih ederek karın bölgenizin kısa zamanda incelmesini sağlayabilirsiniz.