Beşamel Sos Yapmanın 6 Püf Noktası

Fransız mutfağından gelen ve giderek her mutfağa girmeyi başaran, tüm yemek tutkunlarının vazgeçilmezi haline gelip tüm menülerde aranmaya başlanan beşamel sosu siz de çok sever misiniz? Hatta belki o kadar çok seversiniz ki evde kendiniz hazırlamayı ister ama bir yandan da çekinir misiniz?

Sıradan yemekleri bile çok özel gösteren, lüks restoranların süslü menülerinin başkahramanı, söylemesi keyifli, tatması lezzetli beşamel sosu siz de evinizde hazırlayabilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası mevcut, bunları da öğrendikten sonra sizi kimse tutamaz. Şöyle buyurun:

1. Un Topak Topak Olmasın

Ana malzemeleri süt ve un olan beşamel sosta dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de elbette ki unun iyi bir şekilde pişirilmesidir. Eritilen yağın içine un eklenmesiyle hazırlanan beşamel sosu hazırlarken sizin de unun topak topak olmaması için tencere başından ayrılmayıp sürekli karıştırmaya özen göstermeniz gerekir.

besamel-sos-yapimii

2. Kavurma Süresine Dikkat Edin

İyi bir beşamel sos elde edebilmek için kavurma süresinin ideal olmasına özen göstermelisiniz. İdeal kavurma süresi unun kokusu çıkana kadar olmalıdır.

besamel-sos-puf-noktalari

3. Sütü Eklerken Dikkat Edin

Beşamel sosun ana malzemelerinden biri olan sütü birden değil azar azar eklemeye özen göstermelisiniz.

besamel-sos-malzemeleri

4. Sütün Sıcaklığına Dikkat Edin

Soğuk bir süt ile de beşamel sos yapılabilir; ancak daha doğru olanı ısıtılmış bir süt kullanmaktır.

besamel-sos-nasil_yapilir

5. Oranları İyi Ayarlamaya Dikkat Edin

Beşamel sosun temel oranı, 2 gram yağ için 3 gram un ve 1 litre süt olmalıdır. Aksi takdirde ideal bir kıvam yakalayamaz, sosun kötü bir lezzete sahip olmasına neden olabilirsiniz.

besamel-sos-puf-noktasi

6. Son Olarak Test Edin

Hazırladığınız beşamel sosun mükemmel olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun için sosun içerisine bir kaşık daldırın. Kaşığı çıkardıktan sonra kaşık arkasında kalan sosu parmağınızla sıyırın. Parmağınızın geçtiği kısım temiz kalıyorsa güzel pişmiş ve harika bir kıvama sahip beşamel sos hazırladınız demektir. Tebrikler ve afiyetler!