Beslenme Çantası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okulların açılması ile birlikte veliler için de beslenme çantası hazırlama dönemi açıldı. Peki beslenme çantası hazırlarken dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? Çocukları okul kantinindeki abur cuburlardan nasıl uzak tutarız? Bunlar ve benzeri birçok önemli soruyu yazımızda sizler için cevapladık.

shutterstock_687223144

Çocukta beslenme eğitiminin erken başlaması, gelişim, zeka düzeyi ve bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Fast-food türü yiyeceklerin tüketimi bir süre sonra iştahı kapatır. Sık abur cubur tüketimi çocuklarda genel olarak kilo alımına engel olur ve vücutları dirençsiz kaldığı için sık hastalanırlar. Bu yüzden onları fast-food yiyeceklerden ve abur cuburlardan uzak tutmamız gerekir.
Nasıl?
Evde sağlıksız besin bulundurmamalı onlara örnek olmalıyız. Yemek yemeyen çocukları zorlamamalıyız. Bu, onların iştahını daha çok kapatacaktır. Zararlı beslenmenin sonuçlarını da güzel bir şekilde açıklamamız gerekir. Böylelikle beslenme çantasındakileri yemeye daha çok yönelecektir. Beslenme çantasını ise eğlenceli hale getirmeliyiz. Sunumu renkli ve şekilli yaptığımızda yemek yemek çocuklar için daha eğlenceli hale gelecektir.

Beslenme Çantasını Hazırlarken Dikkat!
Beslenme çantası, çocukların günlük beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde yeterli ve dengeli olarak hazırlanmalıdır. Hazırladığımız yemek kadar, onu koyduğumuz kap da önemlidir. Bu yüzden çantamızı hazırlarken içinin ıslak veya nemli olmadığına dikkat etmeli, çocuklarımıza çantalarını kalorifer üstü gibi sıcak yerlere koymamalarını söylemeliyiz.
Saklama kabının türü ve yan yana koyduğumuz gıdalar da oldukça önemli. Çiğ gıda ile pişmiş gıdayı yan yana koymamalıyız. Sıcak ve asidik gıdalar için cam kaplar en uygunudur. Alüminyum kaplar ışık ve nem geçirmediği için bu kap türünü et ürünleri, peynir, tereyağı, çikolata gibi gıda maddeleri için kullanmalıyız. Tüm anne ve babalarımıza şimdiden kolay gelsin!