Beyaz Eşyalarınızın Ömrünü Kısaltan 7 Kullanım Hatası

Gönül ister seyirlik değil evladiyelik olsun. Ancak markası ne olursa olsun yanlış kullanım, beyaz eşyanızın ömrünü kısaltıyor işte. Belki farkında olmadan yaptığınız hataları sizin için kaleme aldık.

1- Çamaşır makinenizin üzeri deterjanlarla doluysa, onları aşağıda bir köşeye alsanız daha iyi olabilir. Makinenin üzerindeki fazla ağırlık, iç aksanına zarar verebilir.

yunlu-camasirlar

2- Buzdolabınıza sıcak yiyecekleri koymayın, önce soğumasını bekleyip öyle koyun. Aksi halde kötü koku oluşabilir. Ayrıca buzdolabı temizliği yaparken dolabın dış arka yüzeyini de silmeyi unutmayın. Bir de buzdolabına koymamanız önerilen yiyecekler var tabi. Onları da şu yazımızda kaleme almıştık.

buzdolabi-duzenleme

3- Çamaşır makinesi kullanımına dair bir ipucu daha. Çamaşırlarınız yıkandıktan sonra, hemen çıkarın. Islak ve ağır eşyalar makinenin silindirine zarar verebilir. Eşyalarınızın kötü kokması da cabası :S

camasir-thumb

4- İnatçı lekeleri çıkarmak için kullandığınız bulaşık telini, alüminyum ya da paslanmaz çelik olsa dahi asla tencerenizde kullanmayın. Süngerin sert kısmı, kirleri çıkarmak için yeterli olacaktır.

bulasik-sungeri

5- Yeni aldığınız tabak çanağı yıkarken, mutlaka etiketlerini çıkarın. Çıkarmadığınız etiketler, yıkama sırasında bulaşık makinenizin filtrelerini tıkayabilir.

90'lar eşyaları tabak veren gazeteler

6- Mikrodalganızı asla boşken çalıştırmayın. Bu,  manyetrona zarar verebilir. Ayrıca kullanım kılavuzunda yer alan ağırlıktan daha fazla bir yükleme yapmayın.

mikrodalga fırın

7- Çok sıcak ve henüz pişmiş yiyecekleri hemen blender’a atmayın. Önce oda sıcaklığında soğutun sonra atın. Bu arada çok kuru yiyeceklerin de blender’dan geçirilmesi önerilmiyor, kraker ya da biskuvi gibi mesela.

blender