Beyaz Kapı Temizlemenin 7 Yolu

Evindeki bütün kapıların rengi beyaz olanlar bu başlıkta toplansın, çünkü sizin ne kadar zorlanıp çareler aradığınızı bilerek derdinize derman olacak bir yazı derledik.

Diğer kapılara göre daha detaylı bir temizlik isteyen ve malzemeleri gereği daha hassas olan beyaz kapıları temizlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebileceğiniz, beyaz kapılar  nasıl temizlenir gibi sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızın detaylarına gelin birlikte bakalım…

 

1.Temizlik Ürünleri Kullanmayın

Bu önerimize şaşırabilirsiniz ancak doğru olduğunu göreceksiniz. Her zaman kusursuz bir temizlik için kullandığınız cif, çamaşır suyu, tuz ruhu, Arap sabunu gibi akla ilk gelen temizlik ürünlerine maalesef ki beyaz kapı temizlerken veda etmeniz gerekiyor. Çünkü bu tip ürünler, beyaz kapıları temizlerken aynı zamanda aşırı bir şekilde yıpratıp çürütmeye neden oluyor.

 2.Önce Tozunu Alın

İster günlük temizlik ister detaylı bir temizlik olsun beyaz kapılarınızı kolay bir şekilde temizleyebilmek ve üzerinde çizik oluşmasını önleyebilmek için mutlaka önce tozunu almaya dikkat edin. Bu sayede beyaz kapılarınızı zarar vermeden temizlemiş olun.

 3.Yumuşak Sünger ve Özel Bezler Tercih Edin

Beyaz kapılarınızı yıpratmadan kusursuz bir şekilde temizlemek istiyorsanız yumuşak bir sünger, nemli bez ya da sırf kapı temizliği için tasarlanmış özel bezleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Detaylı değil de günlük bir temizlik içinse kuru ve yumuşak bir toz bezi size yardımcı olacaktır.

4.Soğan ve Patatesten Yardım Alın

Beyaz kapılarınızın temizlik sırasında zarar görmemesi için işte size kimyasallardan uzak öneriler! Sararmış ya da leke tutmuş beyaz kapılarınızı ilk günkü temizliklerine kavuşturmak için patates ve soğan kullanabilirsiniz.

İkiye böldüğünüz çiğ patatesle beyaz kapıda oluşan lekelerin üzerini ovalayarak lekeleri yok edebilir, soğanları haşladığınız suya batırdığınız bez ile beyaz kapılarınızı silerek oluşan sararmaları açabilirsiniz.

5.Ahşap Temizleyici Edinin

Beyaz kapınız aynı zamanda ahşap malzemeden yapılmışsa ahşap temizleyicileri yardımınıza koşabilir. Çamaşır suyu gibi yıpranmaya neden olacak ürünler yerine iyi bir ahşap temizleyicisi ile beyaz kapılarınızı güvenle temizleyebilirsiniz.

6.Duru Su Kullanın

Temizlemek istediğiniz beyaz kapı aynı zamanda çelikse temizliği biriktirip yapmak yerine düzenli olarak yapmayı tercih edin. Ayrıca temizlik için güçlü kimyasallar kullanmak yerine duru su ve uygun bir bez kullanmayı ihmal etmeyin. Bu sayede beyaz çelik kapılarda etkili bir temizlik sağlayın.

7.Kurulayın

Beyaz kapınızın ana malzemesi ne olursa olsun temizlik sonrasında kapıyı mutlaka kurulamayı ihmal etmeyin. Böylelikle kapının hem daha iyi temizlenmesini hem de ıslaklıktan dolayı kabarmasını ve lekelenmesini önleyebilirsiniz