Bezelye Pişirmenin 4 Önemli Püf Noktası

Sofraların en lezzetli, en sevimli sebzelerinden biri olan bezelyeyi siz nasıl seversiniz? Suyuna bana bana kaşıklayarak mı yoksa pilava karıştırarak mı tüketmek hoşunuza gider? Bu konudaki tercihinizi bilemeyiz ama sonuçlardan mutlu olabilmeniz için bezelyenin iyi bir şekilde pişmesi gerektiğini biliyoruz. Bu yüzden satırlarımızın devamında bezelye pişirmenin püf noktalarını derledik, gelin detaylara birlikte bakalım…

1. Hemen Pişirin

Mevsimin en güzel bezelyesini aldınız, güzelce ayıkladınız, sırada pişirmek var. Bezelyenin kuruyup sertleşmesini istemiyorsanız yıkadığınız bezelyeleri daha fazla bekletmeden hemen pişirmeye başlayın, böylece daha mükemmel sonuçlara ulaşın.

2. Soğuk Suda Bekletin

Bir önceki maddemizde bezelyenin ayıklandıktan sonra hemen pişirilmesi gerektiğinden bahsettik; ancak oldu da ayıkladığınız bezelyeleri hemen pişiremeyeceksiniz bu durumda bezelyelere veda mı edeceksiniz? Asla! Bekletildiği için kurumaya ve sertleşmeye başlayan bezelyeleri bir gün soğuk suda bekleterek yeniden dirilip tazeliklerine kavuşturabilir, onları kurtarabilirsiniz.

3. Karbonattan Yararlanın

Sebze yemeklerinin birçoğunda rastlanılan sorunlardan biri de sebzelerin pişerken yeşil rengini kaybetmesidir. Bunun olmaması için bezelyeleri pişirirken suyuna bir tutam karbonat ya da birkaç damla sirke katabilir; böylece daha canlı renklere sahip sonuçlara ulaşabilirsiniz.

4. Süreyi Belirleyin

Bezelye yemeğinin tam kıvamında olması için pişirme süresinin ideal olmasına dikkat edin. İdeal bir pişirme süresini 30-40 dakika olarak ayarlayın; ancak bezelyeleri daha sonra yemeğini yapmak üzere haşlamak istiyorsanız bu süreyi sadece 20 dakika olarak belirleyin.