Biberiye Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Et ve tavuk yemekleri başta olmak üzere birçok tarife çok yakışıp bambaşka bir lezzet kazandıran biberiyeyi siz de evinizde yetiştirmek istiyor fakat ne yapmanız gerektiğini pek de bilemiyorsanız sizi yazımızın detaylarına davet ediyoruz. İşte biberiye bakımı hakkında ihtiyacınız olacak 5 püf noktası…

1. Saksı Seçimini İyi Yapın

Her bitki gibi biberiye de kendine uygun olan, rahat bir saksıda büyümek ister. Biberiye için uygun saksı boyutu ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. Orta büyüklüğe, 50-70 cm yüksekliğe sahip bir saksı biberiye için ideal olacaktır.

2. Bekletin

Dikme aşamasının daha iyi sonuç vermesi için 1-2 gün önceden biberiye tohumlarını nemli bir bez içerisinde bekletin. Böylelikle tohumlar filizlenmeye başlayacak ve dikim için hazır hale gelecek.

Biberiye Yağı

3. Sıcaklığa Dikkat Edin

Biberiyenin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için toprağın 10-11 derece sıcaklığa sahip olması gerekir. Don olayları ve soğuk havaların olmadığı zamanlarda daha iyi sonuçların alınacağı unutulmamalıdır.

4. Sulamada Aşırıya Kaçmayın

Biberiye, fazla sulama yapıldığında kökleri çürüyen bir bitkidir, bu nedenle sulama miktarına dikkat edilmelidir. Yaz mevsimindeyken 2-3 günde bir sulamak yeterli olacaktır, sulamalar arasında toprak mutlaka kurumaya başlamış olmalıdır. Yılın diğer zamanlarında da toprağı kurudukça sprey şişesiyle su sıkarak ıslatmak yeterli olacaktır.

5. Budamayı İhmal Etmeyin

Biberiyeye şekil vermek, yapraklarının daha güçlü çıkmasını sağlamak için düzenli olarak budama işlemine zaman ayırın. Kış ya da erken ilkbahar dönemi biberiye budaması için en ideal zaman dilimidir; sonbaharda ya da çiçek açma döneminde asla budama yapılmamalıdır.