Biberiyenin Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Biberiye, doğanın bize sunmuş olduğu mucizevi bitkilerden biridir. Bazen yemekleri lezzetlendirmek için bir malzeme bazen de ısınmamıza yardım edecek lezzetli bir çay haline gelebilen biberiyenin birçok faydası mevcuttur. Âdeta doğal bir antibiyotik olan biberiyeye daha fazla yer vererek ne gibi faydalar kazanabilirsiniz gelin birlikte bakalım…

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Biberiye; antioksidan, iltihap sökücü ve kanser karşıtı özellikler taşıyan rosmarinik asit, betulik asit, karnosal ve kafeik asit gibi fitokimyasallar içerir. Bu özellikleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı daha dirençli olmasını sağlar.

  • Stresi Azaltır

Hepimizin uzak durması gereken ancak ne yapsak da pek uzak duramadığımız bir dert olan strese karşı biberiyenin güzel aroması ile savaş açabilirsiniz! Biberiye; zihnin temizlenmesine, stresin azalmasına ve ruhunuzun sakinleşmesine yardım eder. Aynı zamanda kasların gevşemesini de sağlayarak günü en az zararla atlatmanıza yardımcı olur.

  • Solunumu İyileştirir

Eğer ki sizi rahatsız eden bir solunum probleminden şikâyetçiyseniz çözümü biberiyede bulabilirsiniz. 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla biberiye yağını karıştırıp göğsünüze bu yağ ile her gün birkaç kez masaj yapın. Bu yöntemle kısa sürede solunum problemlerinizi yok edip rahat bir nefese kavuşabilirsiniz.

  • Kilo Vermeye Yardımcıdır

Birçoğumuzun en sevdiği özellik bu olabilir! Biberiye bitkisi taze olarak ya da kurutulup çay olarak tüketildiğinde iştah kesme ve özellikle bel çevresindeki yağların erimesine yardımcı olma özelliğine sahiptir. Kilo vermek isteyen insanların diyet listesinde mutlaka biberiyeye yer vermek onların yararına olacaktır.

  • Hafızaya Faydalıdır

Hepimiz güçlü bir hafızaya sahip olmak ister; çünkü güçlü bir hafıza, düzenli hayat ve birçok başarının da temelidir. O halde hafızamız için iyi bir şeyler yapmanın tam zamanı! Güçlü bir hafızaya sahip olmak, unutkanlık ya da Alzheimer gibi hastalıklara karşı durabilmek için biberiyeye hayatınızda daha fazla yer açabilirsiniz.

  • Baş Ağrılarını İyileştirir

Geçmeyen bir baş ağrısı ya da migrenden şikâyetçiyseniz biberiye ile tanışma zamanı! 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ve birkaç damla biberiye yağının güçlerini birleştirin ve bu karışımı alnınıza ve şakaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Kısa zamanda ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

  • Saçları Uzatır

Biberiye; sağlık alanında oldukça faydalı olduğu kadar kozmetik alanda da aranan isimlerden biridir. 2-3 bardak sıcak suya bir avuç taze biberiye ekleyin ve demleyin. Hazırladığınız bu su ile saçlarınızı yıkamadan sonra durulayın. Saçlarınızın normalden daha kısa sürede daha fazla uzadığını göreceksiniz.

Biberiye Nasıl Kullanılır?

Biberiye birçok marketten ya da aktardan kolay bir şekilde bulabileceğiniz bir bitkidir. Biberiyeyi yağ, krem, baharat, çay hatta kapsül olarak kullanabilir, faydalarından yararlanabilirsiniz.