Bilmeniz Gereken 10 Depolama Fikri

Düzenli ve tertipli olmayı kim istemez ki? Sizde evinizde ferahlık yaratmak, küçük odalarınızı en verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, bu şahane depolama fikirleri yazımız tam sizlik.

gardirop

1. Bütün kemerlerinizi bir çekmeceye sıkıştırmak yerine, eski askılarınızdan birini kullanarak bir kemer askısı oluşturun. Bunun için tek yapmanız gereken tahta bir askıya kancalar eklemek.

ev-duzenleme

2. Eğer çok dar bir ölü alanınız varsa, örneğin duvarla buzdolabı arası gibi, bu alana çekmeli kiler dolaplarından yaptırmayı düşünebilirsiniz.

cekmece

3.  Bütün büyük kepçe ve tavalarınızı duvara asarak kendinize mutfakta daha fazla alan ayırabilirsiniz. Havalandırma kısmına sabitleyeceğiniz askılar kullanabilir, rafların altına da askıları arttırabilirsiniz.

tava

4.    Normalde mutfakta baharatları koymak için kullandığınız rafları banyonuzda ve ya kilerinizde kullanabilir, açık raf şeklinde dağınıktan kurtulabilirsiniz. Banyonuzda raf ve ya dolap yerine dekoratif bir obje kullanmak isterseniz tahta merdiven yaptırabilir, dikey olarak kullanıp havlularınızı koyabilirsiniz.

baharat

5.  Sarımsak, soğan ve patates gibi sebzeleri koymak için çuval benzeri keseler yapabilir bunları duvarınıza, kapı arkasına asabilirsiniz. Böylece buzdolabına ve yere koymamış yer israfından kurtulmuş olursunuz.

mutfak-duzenleme

6. Eğer mutfağınız ada mutfak şeklindeyse çok daha şanslısınız demektir. Hem mutfak tezgâhı hem de depolama alanı olarak kullanılabilirsiniz. Ön tarafını cam şişeler, kavanoz ve ya konserveler için muhafaza alanı yapabilirsiniz.  

mutfak-temizligi1

7. Alçı levhalar ile yapılan asma tavan çalışmaları da depolama alanları oluşturmak için kullanılabilir. Açık mutfağınıza ya da yatak odanıza bu şekilde raflar yaptırabilir dekoratif olarak da güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. 

mutfak-temizligi2

8. Bıçaklar, makas gibi kesici aletler için ayrı bir çekmece ayırmak ve çekmece düzenleyici ya da kaşıklık kullanmak özellikle çocuklu aileler için hayat kurtarıcı olacaktır. Büyük mağazalarda satılan bıçak asma aparatları hem çocukların ulaşabileceği yerlerde olacağından hem de kazalara sebebiyet verebileceğinden sakıncalı olabilir. 

mutfak-temizligi3

9. Havlu, kemer ve şallarınız için çekmece düzenleyicileri alabilir, pet şişeleri ya da PVC boruları yarım daire şeklinde keserek bir hücre olarak kullanabilirsiniz. Böylece tüm eşyalarınızı bir çırpıda ayrı ayrı görmüş olursunuz.

mutfak-temizligi6

10. Kutu içeceklerin kapaklarıyla oynamayı herhâlde herkes sever değil mi? Bu kapakları oynayıp çıkarttığınızda atmayın, biriktirin. Giysi dolabınızdaki bir askıya büyük tarafından geçirin, küçük deliği de bir askı daha koyun. Böylece ertesi günkü kıyafetlerinizi, takımlarınızı tek askıya asabilir, dolabınızda fazla yer kaplamamış olursunuz.