Yenileniyoruz: Bir Oda Tasarlamanın İlk 5 Adımı

Bir odayı baştan aşağı tasarlamak hiç kolay değil. Bu yüzden biz de bir iç mimarın bir mekânı tasarlamak için oraya girdiği an düşündüğü ilk 5 şeyin sırlarını sizinle paylaşmaya karar verdik. Bir yol haritası hazırladıktan sonra her şeyin ne kadar çabuk bir araya geldiğine şaşıracaksınız.

1. Odanın Amacını Düşünün

Odanın amacını ve düzenini bulunuz. Odanızı çocuklarınız için bir oyun odası veya kütüphane haline getirmeyi mi planlıyorsunuz? Tek mi yaşayacaksın yoksa bir aile kurmayı mı planlıyorsun? Odanın neye hizmet edeceğini bildikten sonra düzenlemeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

küçük oda dekorasyonu

2. Ölçüm Yapın

Ölçüm yapın. Evet, bu bir oda tasarlamanın en sıkıcı yönlerinden biri olabilir fakat kilit noktadır. Alanın kalabalık değil de davetkâr görünmesini istiyorsanız ölçüm yapmak zorundasınız. Herkes eşyalarının sığıp sığmayacağından emin olmak ister ve odasının sıkıştırılmış gözükmesini istemez. Ayrıca odanın yüksekliğini de ölçmeyi unutmayın bu duvarlarınızı nasıl süsleyeceğinize karar vermek için kullanışlı bir yöntem olacaktır.

seçmece-dekorasyon-stili2

3. Pinterest ve ya İnstagram Kullanın

Bir pinterest ve ya instagram hesabı edinseniz iyi olur. Gazete ve dergilerden bir şeyler bulmaya çalışmak yerine elinizin altında anında istemeyeceğiniz kadar fikir yakalayabileceğiniz sayfaları bulundurabilirsiniz. Bu kesinlikle zevklerinize yardım edecek ve odanız için bir tema oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

ev_dekorasyonu

4. Renk Tonlarını Bulun

Bir odak noktası bulmayı atlamamanız gerekiyor. Mesela aldığınız bir yağlı boya tablosundan esinlenerek oda içinde kullanacağınız genel renk paletini oluşturabilirsiniz. Bu yüzden kendinize özgü odanızda kesinlikle bulunmasını istediğiniz bir mobilya parçası ya da odanızı süsleyecek bir dekoratif parçayı ilham kaynağınız olarak kullanarak odanın geri kalanın da kullanacağınız renk tonlarınızı ayarlayın.

seçmece-dekorasyon-stili1

5. Eklemelere Başlayın

Sözünü ettiğimiz odak noktasının etrafında süslemeye başlayın. Artık odak noktanızı ve renk paletinizi belirlediğinize göre onu tamamlayan diğer mobilyaları, desenleri ve renkleri eklemeye başlayabilirsiniz. Bu nokta, daha sonradan odanızda çirkinlik yaratmaması ve size sorun çıkarmaması için kablolar ve elektrik prizlerinizin yerleşimini düşünmeniz için de iyi bir zamandır.