Birikim Yapabilmek İçin 7 Öneri

Bu devirde geçinmek zor, yaşlılığımız için ya da geride kalan çocuklarımıza bırakabilmek için birikim yapabilmek daha da zor. Ancak bazı noktalara dikkat edildiğinde birikim yapabilmek daha mümkün hale gelebilir. Sıradaki yazımızda birikim yapabilmek için uygulayabileceklerinizi sizin için derledik. Yazımızı okumaya devam edin ve bundan sonraki hayatınızda daha idareli gitmeyi öğrenin. Nasıl mı? İşte detaylar…

  • İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Hepimizin zorunlu ihtiyaçları bir de zorunlu olmayan keyfi harcamaları vardır. Bunun ayrımını iyi yapabildiğiniz takdirde geçim kolaylaşıp kenara ayıracağınız miktar artış gösterecektir.

Ulaşım, sağlık, barınma, beslenme gibi giderler; zorunlu ihtiyaçlar arasında yer alır. Bu ihtiyaçlar için maaşınızın belirli bir kısmını ayırmanız gerekir. Ancak kullandığınız telefonu ihtiyaçlarınızı karşıladığı halde sırf bir üst modeli çıktı diye değiştirmeye kalkarsanız ya da yeterince giysiniz varken daha iyi bir marka alma hırsına kapılırsanız bütçeniz daima açık gösterecek ve birikim yapma konusu iptale sürüklenecektir.

İş Kadını

  • Birikim Hesabı Açın

Bütçenizin bir kısmını tıpkı bir borç olarak düşünün ve belirlediğiniz miktarı her ay düzenli olarak birikim hesabınıza yönlendirin. Bu yöntemle nasıl ki ödemeniz gereken bir borcu iptal edemiyorsanız birikim hesabınızı da boş bırakmamayı öğrenecek, zamanla kendinizi çok da sıkmadan iyi bir miktar birikim elde etmiş olacaksınız.

  • Hedef Belirleyin

Birçok insan, belirli bir hedefi olmadığında boşlukta kaybolmaya meyillidir. Eğer ki amacınızı belirlemediyseniz birikim yapma konusu da biraz havada kalacak ve boşlukta kaybolacaktır. Çocuklarımın daha rahat bir hayatı olsun diye onlara bırakacağım, güzel bir emeklilik dönemi yaşamak için biriktireceğim, bol bol gezeceğim, bir ev alacağım gibi çeşitli hedefler belirleyerek kendinizi şevklendirebilir, birikim sürecini daha keyifli ve istikrarlı bir hale getirebilirsiniz.

  • Harcamalarınızı Not Edin

“Bu devirde paranın sadece adı var, maaşım elime geçtiği anda bitiveriyor nereye gittiğini anlamıyorum!” Bu şikâyet size de tanıdık geliyorsa tehlike çanları çoktan çalmaya başlamış demektir. Birikim yapabilmek için paranın nereye gittiğini ciddi anlamda çözebilmeniz gerekir. Bir gider defteri edinin ve en basit bir harcamayı dahi bu deftere not alın. Unutmayın; söz uçucu, yazı kalıcıdır. Bu yöntem sayesinde harcamalarınızı daha somut hale getirip gözlerinize sunabilir, böylelikle kısıtlama yapmanız gereken yerleri profesyonelce belirleyebilirsiniz. Sonrasında ise birikim yapmak otomatikman kolaylaşır.

  • Ek İş Ayarlayın

Ne yaparsam yapayım birikim yapmak mümkün değil, diyorsanız bu durumu kabullenmek yerine yeni kapılar açmaya çalışın. Çalıştığınız işin dışında sizi aşırı bir şekilde yormayacak ancak bir eksiğinizi kapatacak şekilde gelir elde edebileceğiniz ek işler edinin. Mevcut maaşınızın yükselmesi için kendinizi geliştirin. Küçük etkilerin, hayatınızda büyük değişimler yaratabileceğini unutmayın.