Biriktirme Hastalığı Hakkında 6 Bilgi

“Sakla samanı gelir zamanı” Biz hep bu deyimlerle büyütüldük, biriktirmek bize hep güzel bir meziyet gibi öğretildi değil mi? Oysa biriktirmek, aşırıya kaçtığında hızla psikolojik bir rahatsızlığa dönüşmektedir. Halk arasında “biriktirme hastalığı” olarak bilinen dispozofobiden bahsediyoruz. Dispozofobi, kişinin biriktirdiği eşyaların artık yaşam alanını etkilemeye başlamasıyla emin olunan bir rahatsızlıktır. Genelde ileri yaşlara kadar pek anlaşılmayan bu rahatsızlık hakkında detaylı bilgi için gelin yazımızın devamına birlikte bakalım…

1. Nedenleri Nelerdir?

Her rahatsızlıkta olduğu gibi dispozofobinin oluşumunda da belirli nedenler yatabilmektedir. Depresyon, kaybı bozukluğu, kişinin geçirdiği zorlu bir yoksulluk dönemi, çeşitli travmalar dispozofobiye neden olabilmektedir. Kişilerin gerçek nedenlerle yüzleşmek yerine bu sebeplerin üzerini çeşitli eşyalar biriktirerek kapatmaya çalıştığı görülür. Aynı zamanda biriktirilen eşyalarla bağ kurarak kişinin güvenli ortam ihtiyacını karşılamaya çalıştığı da saptanan bilgiler arasında yer alır.

2. Belirtileri Nelerdir?

Zamanı geçmiş faturalar, çeşitli paketler, çok eski dergiler, oyuncaklar, karalama kağıtları gibi birçok örnek; kişi tarafından sürekli olarak biriktiriliyorsa dikkat etmekte fayda vardır. Bu birikimlerin giderek yaşam alanını daraltması ve çevredeki diğer insanları da rahatsız etmesi, tedavi için adım atmak gerektiğinin göstergesidir.

3. Savunma Mekanizmaları Nelerdir?

Genellikle bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, durumdan memnundur ve çeşitli yöntemlerle kendilerini savunmaktadır. Kimisi biriktirdiği eşyaların bütçesine zarar vermediğini savunur, kimisi atılması gereken eşyaların hatıra değerinin çok yüksek olduğunu söyler.  En yaygın görülen savunma şekli ise saklanan eşyaların gün geldiğinde mutlaka lazım olacağı görüşüdür.

4. Teşhisi Nasıl Konur?

Biriktirme hastalığının teşhisi için rahatsız olduğu düşünülen insana çeşitli sorular yöneltilir. Bu soruların cevabı; aile hekimi, psikolog ya da psikiyatristlerce değerlendirilir ve sonuçlara göre bir yol haritası çizilir.

5. Tedavisi Var Mıdır?

Her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi dispozpfobinin de tedavisi mümkündür; ancak kişinin böyle bir sorunu olduğunu öncelikle kendinin kabullenmesi ve tedaviyi içselleştirmesi gerekir. Psikoterapilerin amacı, biriktirme hastalığı yaşayan kişinin biriktirdiği gereksiz eşyalardan kurtulmasını sağlamak ve belli bir miktar eşya ile yaşamını sürdürmeyi öğretmektir.

6. Yakınlarına Düşen Görevler Nelerdir?

Bu rahatsızlık, aslında yaşayan kişiden çok kişinin yakınlarını etkileyen bir durumdur. Biriktirilen eşyalar ile özellikle aynı evde yaşayan yakınların bu durumdan giderek rahatsız olması yeni sorunlara yol açar. Bu durumda yakınların rahatsızlığın altında yatan asıl problemin duygusal kaynaklı olduğunu bilmesi ve buna göre hastaya sevgi ve şefkat gösterme eğiliminde olması gerekir. Sabırla kişinin değişmesi için gereken zamanı tanımak ve onu zorlamamak en başta uyulması gereken adımlardan biridir.