Bisiklet Temizlemenin 6 Yöntemi

Hem çevre hem de sağlık dostu olan bisiklet, keyfi olarak ya da ulaşım için tercih edilen şahane bir araçtır; ancak hava değişimlerinden dolayı kolayca kirlenebilmekte ve güzelliği gizlenebilmektedir. Aynı zamanda bisikletin performansını da etkileyen kirler, bisikletinizin çok daha hızlı yıpranmasına neden olur. Bu yüzden onu daima temiz tutmak, ömrünün uzaması ve performansının iyi olması açısından oldukça önemlidir.

Şimdi, her bisiklet sürücüsünün bilmesi gereken bazı temizleme yöntemlerinden bahsedeceğiz. İşte detaylar:

1. Zincir Temizliği

Bisikletin kadro bölümünü özel temizleyicilerle temizleyebilmenin yanı sıra temizleyicilere ihtiyaç duymadan da kolayca temizlemeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey; bir kovayı içerisine bulaşık deterjanı eklediğiniz sıcak su ile doldurun. Suyu iyice köpürttükten sonra bir bez yardımı ile bisiklet kadrosunu temizleyin. Bu karışım, bisiklet kadrosundaki yağ lekelerini ve çamur kalıntılarını çıkartarak bisikletinizin tertemiz olmasını sağlayacaktır.

2. Fırça Kullanın

Zincir temizliği için sünger kullanmanın yanı sıra eski bir diş fırçasından da yararlanmak mümkündür. Özel bisiklet temizleyicisi ile zinciri diş fırçası ile güzelce fırçalayın. Fırçanın zincir bağlantılarının arasına girdiğinden emin olun. Bu işlemden sonra zincir âdeta yenilenmiş olacak, sürüş keyfiniz daha da artacaktır.

3. Yağ Çözücü Kullanın

Bisikletin kalbi olan zincirlerin her daim temizlenmiş, yağ çözücü ile desteklenmiş olması gerekir. Zinciri temizledikten sonra mutlaka yağ çözücü de uygulayın. Yağ çözücü suyun girmediği noktalar kalıyorsa mutlaka ulaştırmayı ihmal etmeyin.

4. Yağ Kullanın

Temizleyip yağ çözücü uyguladığınız zinciri son olarak yağlamayı unutmayın. Yağ çözücü kalıntılarını biz bezle silin ve daha sonra zincir yağı uygulayın. Zincir yağını kullandığınız miktara dikkat edin. Yağı eğer fazla kullanırsanız zincirin kolayca toz tutmasına, az yağ kullanırsanız zincirin paslanmasına neden olabileceğinizi unutmayın.

5. Sünger ve Arap Sabunu Kullanın

Bisikletiniz çok fazla kirli değilse işinizi bir sünger ve arap sabunu kolayca görecektir. Arap sabunu ile doldurduğunuz bir kova suya batırdığınız sünger ile bisikletinizi silerek temizleyebilirsiniz. Son olarak temiz su ile durulayıp pamuklu bez ile kurulamayı unutmayın.

6. Hortum Tutun

Eğer bisikletinizi yağmurlu havalarda, bol çamurlu arazilerde kullanıyorsanız su ile hortum tutarak temizlemek sizin için en kolay yöntemlerden biri olacaktır. Bisikletin jantı ve lastiklerindeki kaba kiri hortum ile su tutarak inatçı kirlerin yumuşamasını sağlayın. Suyu zincir kısmına tazyikli bir şekilde tutmamaya dikkat edin. Daha sonra uygun boyutta bir fırça ile kirleri temizleyin.