Bitkileri Canlandırmak İçin 5 Yöntem

Bitkileri, doğayı seviyor; gördüğümüz her yeşil manzarada mutluluğa boyanmayı istiyoruz. Bunun için evimizin bir köşesinde büyük ya da küçük bir alanı bitki yetiştirmeye ayırıyoruz; ancak bunun her daim emek gerektiren bir iş olduğunu unutmamalıyız. Öyle ki bitki sahibi olmak da tıpkı çocuk sahibi olmak gibi ilgi ve sevgi gerektirir. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için birtakım yöntemlerden faydalanmanız gerekir. Peki nedir o yöntemler?

İşte bitkilerinizin daha güçlü yaprakları olmasına, daha çok çiçek açmasına, boyunun sağlıklı bir şekilde uzayıp serpilmesine yardım edecek 5 etkili yöntem:

1. Yumurta Kabukları

Her gün yumurta yiyor, kabuklarını çöpe atıyorsanız dikkat! Yumurtanın içi ne kadar sizin sağlığınız için önemliyse kabukları da bitkileriniz için bulunmayacak bir vitamin özelliğindedir. Yumurtanın kabuklarını küçük parçalara ayırıp ya da toz haline getirip toprak diplerine serpin. Kısa zamanda bitkilerinizin iyileştiğini görebilirsiniz.

yumurta_

 

2. Haşlama Suyu

Yumurtanın kabukları kadar yumurtayı haşladığınız su da bitkilerinizin gelişimi için çok değerlidir. Yumurta haşladığınız suyu lavaboya dökmek yerine bitkilerinizin dibine dökerek onların güçlenmesini, sağlık kazanmasını sağlayabilirsiniz.

sebze

3. Sebze ve Meyve Kabukları

“Onun vitamini kabuğunda!” cümlesini bitkiler için tekrar hatırlatmanın tam zamanı! Arta kalan tüm sebze ve meyve kabuklarını 24 saat beklettikten sonra kaynar su içerisine koyun. Kaynar su içerisinde de 12 saat kadar beklettikten sonra kabukları çıkarıp kalan su ile bitkilerinizi sulayın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda bitkilerinizdeki güzel değişimi fark edeceksiniz.

meyve-kurutma

 

4. Bakım Yöntemlerini Öğrenin

Her bitkinin bakım yöntemi farklıdır. Bitkinin en iyi şekilde büyümesi ve uzun yıllar yaşaması için ne kadar güneş veya su istediğine dikkat etmeniz; hangi ortamlarda mutlu olduğunu iyi bilmeniz onu canlandıracak yöntemlerin aslında en başında yer alır.

ciceklerindahahizli

5. Yosun

Deniz-kum-güneş dolu tatillerinizden bitkileriniz için eliniz boş dönmemeyi unutmayın. Kıyıya vuran yosunları toplayın ve güzelce yıkayın. Yıkadığınız yosunları bir fıçı içerisine koyun ve üzerini tepeleme su ile doldurup kapatarak 2 ay kadar bekletin. 2 ay sonunda çıkan su ile bitkilerinizi sulayarak canlandırın ve sağlık kazanmalarına önemli bir katkıda bulunun.

cicek

6. Gübre

Hayvan gübreleri her zaman bitkiler için en iyi besinlerden biridir. Bir miktar gübreyi bitki diplerine düzenli olarak ekleyerek bitkilerin daha iyi bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.