Boya Sezonu Açılsın: Evde Boya-Badana Yapmanın Püf Noktaları

Duvarların boyaması; evin güzelliğini gösteren, dekorunu tamamlayan en önemli detaydır. Özellikle bahar mevsimi geldiğinde bu detayın yenilenmesine ihtiyaç duyulur ve bahar temizliği âdeta boya-badana yapmak ile başlar. Siz de böyle düşünüyorsanız ve bu mevsim duvarlarınızı kendiniz boyamayı istiyorsanız sizi satırlarımızın devamına davet ediyoruz.
Keyifli bir anı edineceğiniz ama en çok da kendi işinizi görmenin hazzını yaşayacağınız boya-badana işini kolaylaştırıp daha doğru bir şekilde yapabilmek için gerekli püf noktalarını sizin için derledik. İşte boya-badana sırasında size yardımcı olacak 9 püf noktası:

  • Hava Durumunu Takip Edin

Boya-badana işleminin zihinlerde bahar mevsimi ile bağdaşması kesinlikle doğrudur; çünkü boya-badana için havanın ortalama bir ısıya sahip olması gerekir. Boyanın iyi tutması ve kokudan dolayı sürekli açık olması gereken pencereler açısından bahar mevsimi en iyi zamanlama olacaktır.

  • Gereken Onarımları Halledin

Boya-badana ihtiyacı olan duvarlarda zamanla çatlak, kabarma, dökülme gibi birçok sorun oluşmuş demektir. Başarılı bir boyama için ilk olarak bu kötü görünümlerin yenilenmesi gerekir. Boya-badana işleminden önce tüm çatlak ve kabarmaları spatula yardımıyla kazıyın. Oluşan boşlukları alçı ile doldurun. Kuruduktan sonra işe başlayın.

  • Önce Temizleyin

Boya-badana işlemine başlamadan önce duvarlarınızın temiz olmasına dikkat edin. Boyamadan önce duvarlarınızı mutlaka sabunlu bir bez ile temizleyin ve boyayı öyle uygulamaya başlayın.

  • Etrafı Koruyun

Boya-badana işlemi sırasında her ne kadar dikkat edilse de etrafa zarar verme olasılığı yüksektir. Bu nedenle dikkatinizin yanına birtakım önlemler de almanız gerekir. Bunun için boyanın sıçramasını istemediğiniz tüm eşyaların üzerini ve odanın tabanını muşamba, gazete kâğıdı, kullanmadığınız bir örtü gibi malzemeler ile örtmek en sağlıklı önlem olacaktır.

  • Aşağıya Doğru Boyayın

Uygulayacağınız boyanın kusursuz olabilmesi için fırça yönüne dikkat edin. Boyayı daima yukarıdan aşağıya doğru uygulayın, böylece akan boya damlalarının problem çıkarmasına izin vermeyin.

  • İki Kat Uygulayın

Duvarların pürüzsüz bir yüzeye sahip olabilmesi için fırçaya çok fazla boya almamaya dikkat edin. İşi çabuk bitirmek için kalın ve tek kat sürmektense ince ve iki kat sürmeyi hedefleyin. Böylece ilk aşamada yapılan hataları kapatmanız da kolaylaşacak, mükemmel sonuçlara ulaşabileceksiniz.

  • Fırçayı Yıkayın

Boya-badana işlemine başlamadan önce rulo fırçayı yıkayın. Daha sonrasında tamamen kurutmadan nemli bırakın. Böylece boya ve fırçanın temasını kolaylaştırabilirsiniz.

  • Talimatlara Uyun

Boya kutusunun üzerinde mutlaka kullanım talimatı bulunur. Kusursuz sonuçlar için bu talimatlara uymaya dikkat edin. Boyayı ne kadar inceltmeniz gerektiği konusunda özenli davranın ki sonuçlar mükemmel olabilsin. Boyanın ne çok akışkan ne de koyu olmayıp ideal bir kıvama sahip olmasının boyama sürecini kolaylaştıracağını unutmayın.

  • Aynı Yöne Çalışın

Duvarlarda kötü bir fırça izi ya da dalgalanmaların oluşmasını istemezsiniz değil mi? O hâlde işlem sırasında fırçayı daima aynı yöne doğru hareket ettirin. Böylece kötü görüntülerin önüne geçebilirsiniz.