Brüksel Lahanası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Frenk lahanası olarak da bilinen Brüksel lahanası, turpgiller familyasından olan nefis bir sebzedir. Kat kat yaprakları ve minik yapısı ile hem sağlıklı hem de şık bir öğünü bizlere hediye eder. Pek yaygın olmadığı için sıradaki yazımızda onu biraz daha yakından tanınmasını amaçladık ve bilgileri sizin için derledik. Nasıl pişirilmesi gerektiğinden faydalarına kadar birçok soruya cevap olacak yazımızı okumaya devam edin.

1. Ne Zaman Tüketilmelidir? 

Birçok sebze ve meyveyi artık her mevsimde bulabiliyor olsak da mevsim sebze ve meyvelerini tüketmenin sağlıklı olduğunu unutmamalısınız. Brüksel lahanasının asıl mevsimi ise kıştır. Ağustos ve mart ayları arasında sağlıklı ve lezzetli bir Brüksel lahanası tüketmek mümkündür.

2. Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

Brüksel lahanası kalın ve kat kat yapraklardan oluşan yumru bir bitkidir. Bu yumrular minik ve daha büyük olmak üzere sınıflandırılabilir. Daha büyük olanların kokusu daha keskin, rengi daha açıktır. Daha minik olanların ise kokusu daha hoş ve rengi daha koyudur. Özellikle koku konusunda takıntılı biriyseniz daha minik olanlarını tercih etmenizde fayda olacaktır. Aynı zamanda minik brüksel lahanası daha lezzetli ve tatlı olur. Daha büyük olan Brüksel lahanası ise daha lezzetsiz sayılabilir.

3. Nasıl Pişirilmelidir?

Brüksel lahanasını haşlama, kavurma ya da kızartma gibi yöntemlerle pişirmeniz mümkündür; ancak buharda pişirme yöntemini kullanmak daha doğru olacaktır. Böylece besin değerlerinin yaklaşık %80’ini korumuş olur, daha sağlıklı bir yemek tüketirsiniz.

4. Kalorisi Yüksek midir?

Brüksel lahanası kalori değeri düşük, besin değeri yüksek besinler arasında yer alır. Bu özelliği ile diyet yapan insanların listesinde mutlaka bulundurması gereken seçeneklerden biri olmayı hak eder. 

5. Hangi Vitaminleri Bulundurur?

Brüksel lahanasında bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Aynı zamanda demir ve potasyum açısından da oldukça zengin olan Brüksel lahanası herkesin tüketmesi gereken besinler arasında yer alır. 

6. Saplı Olanları Kötü müdür?

Saplı olan kötüdür, sapsız olan iyidir gibi bir durum mevcut değildir; aralarındaki tek fark, dayanıklılık süresidir. Eğer ki hemen tüketmeyecek bir süre saklayacaksanız mümkünse saplı olan Brüksel lahanalarını satın alın. Böylece daha uzun süre saklayabilirsiniz, aksi takdirde kısa sürede lezzet ve nem kaybeder. 

7. Faydaları Nelerdir?

Birçok mevsim sebzesinin olduğu gibi Brüksel lahanasının da insan sağlığına faydaları oldukça fazladır. Sindirim sistemini düzenleme, Alzheimer ve birçok kanser çeşidi gibi ciddi hastalıkları önleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, tansiyonu dengeleme, kalbi koruma, dişleri ve kemikleri güçlendirme gibi birçok özelliği ile herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken seçenekler arasındadır.

Hadi siz de mevsimin en güzel Brüksel lahanalarını toplayın ve bir güzel buharda pişirerek tüm faydalarından yararlanın. Şimdiden afiyet olsun!