Bu Kış Kabaksız Geçmesin: Kabak Kurutmanın 6 Püf Noktası

Yaz mevsiminin en lezzetli, en faydalı sebzelerinden biri olan kabak; doğru yöntemlerle kurutularak kış boyunca saklanabilir. Omlet ya da börek içinde kullanılabilir, sulu yemek olarak ya da kızartılarak tüketilebilir. Peki, kabak nasıl kurutulur? Yazımızın devamında kabak kuruturken dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için derledik, işte detaylar…

  1. İri Kabaklar Seçin

Kış aylarında da nefis kabak dolmaları tüketmek istiyorsanız iri kabaklar seçip kurutarak bu keyfi sağlayabilirsiniz.
Seçtiğiniz iri, olgun kabakları iyice yıkayıp sap kısımlarını kestikten sonra kabuklarını soyun. Daha sonra tam ortasından enine doğru ikiye kesip içini boşaltarak kurutmaya hazır hale getirin.

  1. Kesim Şekline Dikkat Edin

Kabakları kızartmak ya da yemek yapmak için kurutmak istiyor, kabak dolmasından pek hoşlanmıyorsanız kesim şeklini doğru belirlemeniz gerekir. Halka şekli ya da lokmalık dilimler kızartma ya da yemek yapımı için uygun şekillerdir.
Kabakları güzelce yıkayıp temizledikten sonra 1 cm kalınlığa sahip olacak şekilde dilimleyin ve kurutmaya hazır hale getirin.

  1. İpe Dizin ya da Beze Serin

Kabakları kurutarak kışa iyi bir hazırlık yapmak istiyorsanız pişirme yönteminiz her ne olacaksa olsun kabakların iyi bir şekilde kuruması için bir yorgan iğnesi yardımıyla ipe dizerek kurutmaya uygun bir yere asın ya da dilimledikten sonra biz bez üzerine dizerek güneş altına bırakın.

  1. Boşluk Bırakın

Kabakların kış boyunca bozulmadan saklanabilmesi için iyice sertleşene kadar kurutulması gerekir. Bunun için kabakları ipe dizerken ya da yere sererken çok sıkışık olmamalarına dikkat edin. Aksi takdirde birbirine sıkışık olan kabakların kurumayan noktaları kalacak ve buradan küflenmeye başlayıp bozulacaktır.

  1. Güneş ya da Rüzgâr Olmalı

Kabak kurutmaya karar verdiyseniz ihtiyacınız olan en önemli etkenler rahat bir açık alan, güneş ve rüzgârdır. Kabakların kusursuz bir şekilde kurutulması için yakıcı bir güneşin mutlaka olması, güneş yoksa da havanın rüzgârlı olması gerekir.

  1. Zamanlamaya Dikkat Edin

Kabak kurutması aklınıza geldiği anda uygulamaya geçemeyebilirsiniz; çünkü iyi bir kabak kurutması için havanın yüksek sıcaklık derecelerine sahip olması gerekir. Kabak kurutmak için ideal zaman, yılın en sıcak ayları olan temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu zamanlarda kabaklar çok taze, güneş çok yakıcı olduğundan mükemmel sonuçlara ulaşmanız kolaylaşacaktır.