Bulaşık Makinesi Temizlemenin 7 Yolu

“İyi ki hayatımızda var şu teknoloji” dedirten güzel detaylardandır bulaşık makinesi. Hatta öyle ki birçok kayınvalideye “Aman canım şu temizleyen makineler de birçok gelinden iyi” dedirtir. İyidir hoştur da birçok kirliliği temizleyen bu makinelerin de elbet temizlenmesi gereken zaman gelir çatar. Unutmayın, kirli bir bulaşık makinesi iyi temizlenmeyen tabaklar, lekeli kalan bardaklar demektir. O zamanlarda neler yapmalıyız, biliyor muyuz?

1. Beyaz Sirke ile Bembeyaz Makine

Makinenizi tamamen boş bırakın ve üst rafına dayanıklı bir kap içerisine beyaz sirke koyun ve makineyi çalıştırın. Sonrasında yağlı lekeler ve küf kokusuna veda edecek derinlemesine bir temizliğe merhaba diyeceksiniz.

bulasik_makinesi

 

2. Arap Sabunu ile Ovun

Bir miktar Arap sabunu içerisine 2-2,5 yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin. Macun kıvamına gelen karışımı sünger yardımıyla makinenin tüm tellerine uygulayarak ovun ve mucizeyi görün.

bulasik-deterjani

 

3. Limon ve Karbonat

Makine içerisinde yoğun bir kireçten şikayetçiyseniz çözüm aslında pahalı temizlik ürünlerinde değil limon ve karbonat ikilisinde! Makinenizi tamamen boşaltın, lekeler üzerine bolca limon ve karbonat dökün. Bu iki güçlü malzemenin, güçlerini birleştirdiğinde makinenizde oluşan kireç ve benzeri tüm kalıntıları yok ettiğine şahit olun.

bulasik-sungeri

 

4. Pervane Tıkanmalarına Çözüm İğne

Makinenizin su püskürtmesine yarayan pervaneleri zaman içerisinde kireçle dolup yıkamanın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Pervanenin kireç dolan deliklerinin iğne yardımıyla açılmasını sağlayın. Sonrasında pervaneyi sirke ile silin.

mutfak-temizligi1

5. Çamaşır Suyunun Gücü Sonsuz

Temizliğin birçok bölümünde gücünden yararlandığımız çamaşır suyu, bulaşık makineleri için de yanınızda. Hazneye dökeceğiniz bir miktar çamaşır suyu ile lekeleri yok edebilir, kireç sorununu önleyebilirsiniz.

mutfak-temizligi5

6. Diş Fırçası ve Karbonat

Makinenin içindeki lastikler, en fazla kir tutan ama en kolay şekilde temizlenebilecek bölgelerden biridir. Kullanmadığınız, eski bir diş fırçasının üzerine 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyin ve lastikleri iyice fırçalayın. Kirlerin yok olduğunu göreceksiniz.

mutfak

7. Dış Yüzey Temizliği

Her zaman “Önemli olan iç güzelliği” demekle olmaz. Gelelim makinenin dış yüzeyinin temizliğine. Makinenin dışını aşındırıcı ve güçlü kimyasallara hiç bulaştırmadan yumuşak ve nemli bir bezle kolayca temizleyebilirsiniz.