Bulaşık Makinesini Dizerken Dikkat Edeceğiniz 7 Nokta

Bulaşık makineleri, teknolojinin hayatımıza getirdiği en büyük kolaylıklardan biridir. Bir yandan yemek pişirirken bir yandan mutfağın tüm biriken bulaşığından onlar sayesinde kurtulabiliriz. Ancak; her kolaylığın da bir emeği olduğu gibi yıkaması makineden, makineyi dizmek sizden olur. İşte bulaşık makinesini dizmek konusunda yardımcı olacak 7 öneri.

1. Sınıflandırın

Genel olarak düşülen hatalardan biri, çatal kaşıkları gelişigüzel bir şekilde yerleştirmektir. Çatal, kaşık, bıçak gibi her gereci ayrı şekilde sınıflandırıp öyle yerleştirdiğinizde ise hem daha iyi bir yıkama hem de sonrasında makineyi daha kolay bir şekilde boşaltmayı kendinize hediye edebilirsiniz.

2. Sıkıştırmayın

Mutfağınızda epey bulaşık birikmiş olabilir ve bunları bir anda temizlemek istiyor olabilirsiniz; ancak dikkat etmekte fayda var. Daha iyi bir sonuç alabilmek için makinenizi tıka basa doldurmamaya ve tüm eşyaları aralarında bir miktar boşluk kalacak şekilde dizmeye özen gösterin. Bu şekilde makinenin su püskürten aparatının önünü kapamamış olur ve daha temiz bir sonuç elde edebilirsiniz.

3. Bardaklar Üst Rafa

Bulaşık makinesinde her bir eşyanın bölümleri mevcuttur. Üst raflara da bardakları dizmeniz gerekir. Bardaklarınızı üst raftan başka bir yere koyduğunuzda devrilmelerine, iyi temizlenmemelerine ya da kırılmalarına neden olabilirsiniz.

4. Çatal-Kaşıkları Yerleştirirken Dikkat

Çatal-kaşık-bıçak gibi gereçleri makinenin içerisindeki özel sepetin içerisine koyun; ancak bunu yaparken sap kısımlarının sepetin alt kısmına gelmesine dikkat edin. Böylece daha iyi bir temizlik sağlayabileceksiniz.

5. Ön Temizlik Yapın

Çok inatçı kirler mevcutsa bulaşıkları makineye dizmeden kirleri yumuşatmak için en azından bir su tutabilir, böylece daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

6. Tabaklarınızı Dik Dizin

Tabakların iyi bir şekilde temizlenmesi için onları mutlaka makinenin tabaklar için ayrılan kısmına dizmeye özen gösterin ve bu dizmeyi dik bir şekilde tamamlayın. Tabağın boyutuna göre arka ve yan taraflara yerleştirmeye dikkat edin. Büyük tabakları arka kısımlara yerleştirerek kırılmaları ya da temizlenmeme gibi durumları engelleyin.

7. Kaseleri Ters Yerleştirin

Bulaşık makinesinin suyu alt kısımdan verdiğini aklınızdan çıkarmayın. Tıpkı bardakları ters bir şekilde dizdiğiniz gibi kaseleri de ters bir şekilde dizerek daha iyi bir temizlik sağlayabilirsiniz.