Buzdolabı Kokusu Neden Oluşur, Çözümleri Nelerdir?

Buzdolabının yeteri kadar temizlenmemiş olması, yemek bulaşıkları, çürümeye başlamış meyveler, bozulmaya başlamış yiyecekler, buzdolabının arkasında biriken kirli su, yeterli olmayan hava filtresi gibi birçok etken buzdolabında kötü kokuların oluşmasına neden olan etkenlerdendir. Neyse ki çözümleri oldukça basittir, işte buzdolabı temizliğinde işinize yarayacak buzdolabı kokusunun yok olmasına yardımcı olacak 8 çözüm yolu!

  • İyi Bir Temizlik Yaptığınızdan Emin Olun

Dolabınızın derinliklerinde kalmış çürümeye başlamış tüm yiyeceklerden kurtulun. Kalıcı bir hale gelmeye başlamış lekeleri yok edin.

buzdolabı

  • Söküp Çıkarın

Temizlik esnasında ulaşmakta zorlanacağınız noktalar en önemli koku sebeplerinden biridir. Bu nedenle ulaşılması zor kısımların iyi bir temizlik görebilmesi için buzdolabının söküp takılır bölümlerini çıkarın ve ulaşılmayan tüm bölgeleri karbonatlı su ile temizleyin.

buzdolabi

  • Çeşitli Yiyeceklerden Yararlanın

İyi bir temizlik yaptım, ama o kötü koku hala devam ediyor diyorsanız bu durumu kolayca çözebileceğiniz yardımcılarınız var. Buzdolabının içerisine küçük bir kap ile ağzı açık süt, çay posası, mangal kömürü ya da pirinçli Türk kahvesi koyun ve 4 saat kadar bekletin. Kokunun uzaklaştığını göreceksiniz.

sut-faydalari

  • Besin Kokuları Karışıyor Olabilir

Buzdolapları birbirinden alakasız birçok besinin muhafaza yeridir. Bu besinlerin ayrı ayrı paketlenmesine özen göstermeli, koku sorunun oluşmasına engel olmalısınız.

sebze

  • Gazete Kağıtlarından Yararlanın

Gazete kağıtlarından oluşan bir topun buzdolabınızdaki kötü kokulardan kurtulmanıza yardımcı olacağını biliyor muydunuz? Bir köşeye bu topu ekleyerek onun kötü kokuları emerek yok etmesini sağlayabilirsiniz.

buzdolabi-duzenleme

  • Derde Deva Vanilya Kokusu

Buzdolabınızdaki kötü kokuyu küçük bir pamuk parçasına bir miktar vanilya damlatarak yok edebilirsiniz. Bu pamuk parçasını su dolu bir bardağa koyun ve buzdolabına bırakın. Kısa bir süre içerisinde kötü kokuların yerini mis gibi vanilya kokusunun aldığını göreceksiniz.

bugday-unu

  • Bir Kase Yulaf Ezmesi

Sağlıklı beslenme konusunda da önemli bir yer edinen yulaf, burada da imdadınıza koşuyor. Bir keseye dolduracağınız yulaf ezmesini buzdolabında beklemeye bırakın. Kısa bir süre içerisinde yulaf ezmesi, tüm kötü kokuyu emerek yok edecektir.

yulaf

  • Hiçbir Yöntem İşe Yaramadıysa

Böyle durumlarda sorun genelde buzdolabının arka tarafında bulunan fazla suların biriktiği alandan kaynaklanmaktadır. Buradaki su toplama bölgesini açın ve kirli suyu boşaltarak temizleyin.