Cam Boyama Yapmanın 6 Püf Noktası

Havalar soğumasıyla evlere kapanmaya başlarken evde geçirdiği vakti nasıl değerlendirsem diye düşünenler, monotonlaşan hayatına bir farlılık gelsin diye hobi edinmeyi düşünenler; size bir önerimiz var! Cam boyamadan başlamak nasıl fikir? Eğer ki fikrimizi beğenip gözleriniz parladıysa atık cam şişeleri değerlendirmek, kendinize özel bardaklar tasarlamak, evinizin penceresini boyamak gibi yaratıcılığı size kalmış tüm fikirler için kararlıysanız, tüm püf noktalarını anlatmak bizden olsun! İşte cam boyama yapmanın 6 püf noktası.

1. Uygun Boya Edinin

Her işte olduğu gibi bu işin de belirli kuralları var. İyi ve kalıcı bir sonuç elde etmek istiyorsanız sıradan bir boya değil; cam için özel boyaları tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Özel bir cam boyası edindikten sonra işe başlamalısınız.

2. Fırça Edinin

Cam boyama için uygun olan boyayı seçtiniz; fakat işiniz bitmedi. Sıra geldi doğru olan boyayı doğru bir fırça ile uygulamaya… Cam boyaması için fırça kıllarının sentetik yerine doğal kıllardan oluşmasına dikkat edin. Böylece çok daha kolay bir şekilde boyayacak ve iyi sonuçlar alabileceksiniz.

3. Kalemi Unutmayın

Cam boyama aşırı bir ustalık gerektirmese dahi, sonsuz bir özen gerektirdiği gerçekler arasındadır. Kusursuz bir sonuç alabilmek için kontür çekebileceğiniz bir cam boyama kalemi edinin. Böylece desenin hatlarını belirleyin ve renklerin birbirine karışmasını engelleyerek sorunsuz ve daha kolay bir boyama sürecini kendinize hediye edin.

4. Temizleyin

Boyamaya karar verdiğiniz cam nesnenin tamamen temizlenmiş olduğuna dikkat edin. Boyamak istediğiniz bölgenin üzerinde en ufak bir parmak izi ya da lekenin, sonuçları olumsuz yönde etkileyeceğini unutmayın. Parmak izinin oluşmaması için boyama sırasında önlem olarak eldiven takmayı ihmal etmeyin. Aynı zamanda renk geçişleri yaparken fırçayı iyi bir şekilde temizlemeye dikkat edin.

5. Tek Yön Kullanın

Desen üzerinde fırça izlerinin kalmaması için boyama sırasında fırçanızı tek yöne doğru hareket ettirmeye özen gösterin. Böylece kuruduktan sonra kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

6. Işığa Tutun

Cam boyama basit gibi görünen; ancak en detaylı ve özen gösteren işlerden biridir. Boyama için seçtiğiniz nesnenin boyanmadık yerinin kalıp kalmadığını saptamak için basit yöntemlerden yararlanın. Örneğin; nesneyi ışığa tutarak hatalı ya da boyanmayan bölgeleri daha rahat görebilir, soruna anında müdahale edebilirsiniz.