Cam Ocak Nasıl Temizlenir 6 Püf Noktası

Son yıllarda neredeyse tüm evlerde tercih edilmeye başlanan cam ocaklar, mekanlara güzel bir görünüm kazandırsa da doğru temizlik yöntemleri uygulanmadığında kötü bir görünüme neden olacaktır. Normal ocağa göre çok daha hassas bir yapıya sahip olan cam ocakların temizliği için çok daha dikkatli davranmak gerekir. Peki nasıl? İşte cam ocak temizliği konusunda yardımcı olacak, temizliğin çok daha derin ve pratik olmasını sağlayacak 6 püf noktasını sizin için derledik. Gelin, detaylara birlikte bakıp bu işi gözümüzde büyütmeden güzel sonuçlara ulaşabilelim…

1. Nazik Davranın

Cam ocak temizliğinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kirler her ne kadar inatçı olursa olsun ocağa nazik davranmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kuruyan kirleri kazıyarak değil daha nazik yöntemler ve özel temizlik malzemeleri kullanarak çıkarmaya çalışmalısınız.

2. Bez Kullanın

Temizliğe başlamadan önce cam ocağın kapalı ve soğuk olduğundan emin olun. Daha sonra bir bez ya da kâğıt havlu ile ocağın üzerinde kalan birikintilerin kabasını alın. Böylece temizlik çok daha kolay olacaktır.

3. Bulaşık Deterjanı Kullanın

Cam ocak temizliğini biriktirmeden düzenli olarak temizliyorsanız ve inatçı kirler mevcut değilse temizlik için size basit bir bulaşık deterjanı da yetecek demektir. Bir miktar sıcak su içerisine bir miktar bulaşık deterjanı katın. Daha sonra bir bez ya da sünger yardımıyla bu karışımı ocağın üzerine uygulayarak ocağı temizleyin. Temizledikten sonra ıslak bir mikrofiber bez ile durulayın ve kuru bir bez ile ocağı kurulayın. Temizlik işlemini başarı ile tamamladınız, sıra keyfini çıkarmakta!

4. Karbonat Kullanın

Temizlik konusunda en etkili yardımcılarımızdan biri olan karbonatı cam ocak temizliğinde de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Cam ocağın yüzeyine bol miktarda karbonat serpin. Daha sonra ocağın üzerini sıcak suyla ıslattığınız bez ya da havlu ile kapatın ve bu şekilde yaklaşık yarım saat beklemeye bırakın. Böylece inatçı kirlerin yumuşamasını sağlayacak temizliği kolaylaştıracaksınız. Beklemeden sonra bir miktar bulaşık deterjanı karıştırdığınız sıcak suyla silip temiz bir bez ile durulayıp kurulayın. Cam ocağınız artık tertemiz!

5. Özel Ürünlerden Yararlanın

Cam ocaklar daha hassas bir yapıya sahiptir, bu nedenle özel bir ilgi de bekler. Cam ocak temizliğinde çok etkili olan birçok temizlik ürününü her yerden kolayca temin edebilirsiniz. Bu ürünleri kullanarak bir sünger ya da mikrofiber bez yardımıyla dairesel hareketlerle cam ocağınızı ovun. Sonrasında temiz bir bezle durulayıp kuruladığınız, tertemiz cam ocağınızda yine harika yemekler pişirmeye devam edebilirsiniz.

6. Plastik Spatuladan Yararlanın

Cam ocakların hassaslığını vurguladık ve özellikle kazınmaması gerektiğini söyledik; ancak kirler o denli zorlu ve hiçbir yöntem işe yaramıyor diyorsanız plastik spatulalardan yararlanabilirsiniz. Plastik spatulalar ile inatçı kirleri yine çok abartmadan kazıyabilir ve kirler ile vedalaşmayı kolaylaştırabilirsiniz.