Çay Demlemenin Püf Noktaları

Evimizde, ofisimizde, keyifli sohbetlerimizde, iş arasında, seyahat molalarında…. Çay tüketmediğimiz günümüz, çaydan ilham almadığımız anlarımız yok desek yalan olmaz öyle değil mi? Belki de pek çok ülke insanının ortak zevkidir çay içmek. Fakat çok kolay gibi görünse de püf noktalarına dikkat etmediğimizde lezzetini kolayca kaybedebilir, keyfimizi kaçırabilir…
cayin-faydalari

İşte çay demlemenin püf noktaları:

*Her lezzette olduğu gibi birinci kuralımız kalite. Çayımız ve suyumuz kaliteli olmalı. Mümkünse çeşme suyu değil, ambalaj içerisinde su kullanmalıyız.
*Çayımızı kuru haldeyken sıcak ve nemli ortamdan uzak tutmalıyız.

*Suyumuz mineraller açısından zenginse çayın lezzeti artacaktır.

cay-ritueli

*Çaydanlık da çayın demini iyi alması ve tadını kaybetmemesi için çok önemli. Cam veya porselen demlikler en ideali.

*Çay demlerken çaydanlık altına koyduğumuz su iyice kaynamalı fakat kaynama süresi 1 dakikayı geçmemeli. Çok kaynayan su, minerallerini ve lezzetini kaybedecektir.

*Kaynayan suyumuzu demliğe koymadan önce kaynamanın durmasını beklemeliyiz. Böylece çayın yanık bir tada sahip olmasını engellemiş oluruz.

caylar

*Suyu kaynattığımız sırada çay mutlaka demlik içerisinde konulmuş olmalı ki bu sırada nemlensin ve demlensin.

*Çayı bir miktar soğuk su ile yıkayarak süzmek hamlığını ve tozunu giderir. Bu şekilde daha berrak bir çay keyfine ulaşabilirsiniz.

*Çayı demleme anında çayın üstünde kaynamış suyu biraz gezdirip daha sonra tek noktadan su ilavesini yapmalıyız.

*Çayın çabuk demlenmesi için karıştırmamalı kendiliğinden demlenmesini beklemeliyiz.

cay-keyfi

* Çayın lezzeti demleme ile ortaya çıkar. Demliğin ağız kısmını bir kağıt havlu ile kapatırsak çayımız daha iyi demlenir. Çayın buharının dışarı çıkmaması çayın lezzetini artırır.

*Demlenme süresi çayın cinsine ve markasına göre değişmekle birlikte ortalama 20 dakika. Bu süre poşet çaylar için 4 dakika ile sınırlı kalıyor. Yaygın olarak kullandığımız kırık çaylarda ise çayın cinsine göre süre yarım saate kadar da çıkabiliyor.

*İdeal ölçü 100 ml su için 2 gram çay. Bir fincan çay için bir tatlı kaşığı çay da diyebiliriz.

*Demlenen çayı bayatlamadan, 1 saat içerisinde tüketmeliyiz. Eğer çabuk tüketmeyeceksek mutlaka süzerek muhafaza etmeliyiz. Özellikle yaprak çay kullanıyorsak çayımız demlendikten sonra yaprakları çıkarmalıyız.

adacayi

*Özellikle porselen demliklerin lezzetli çay sunması için deterjanla değil sadece sıcak su ile yıkanması çayımıza daha da değer katıyor.

*Damak zevkimize göre çayımıza karanfil katabiliriz.

*Eğer çayımızı sütle içmek istiyorsanız daha iyi karışması için fincana önce süt koymalıyız.

*Tabii çayı demlemek yetmiyor, bir de keyifle içmesi var. Bunun için fincan kullanıyorsak içi beyaz ve ince kenarlı olması tadını artıracak ve çay içme ritüelini daha da keyifli hale getirecektir. İnce belli cam bardak ise tadına doyum olmaz bir çay klasiği…

caydanlik

Çayımdaki Sorun Ne Olabilir?

*Eğer çayımız çok sert veya acı olmuşsa çayını çok koymuş veya gerektiğinden fazla demlemiş olabiliriz. Çayımızı ilk bir saat içerisinde tüketmeyeceksek mutlaka süzmeli veya filtreli demlikler kullanmalıyız.

*Çayın özelliğine göre; bazı çaylar köpüklenebilir veya farklı bir rengi olabilir. Ancak bu karakteristik özellik dışında çayımız bulanık olmuşsa çayın veya suyun kalitesi kötü olabilir.

*Çay ve su kaliteli değilse çayda metale benzer bir tat ve koku oluşabilir.

cay

*Çay tortulu görünüyorsa su çok kireçli olabilir. Bunun için mutlaka şişe suyu veya filtreden geçirilmiş su kullanılmalıdır.

*Kalitesiz çaylarda mutlaka yavan bir tat olacaktır. Çayın suyunu tekrar tekrar kaynatmamalıyız. Servis boyunca en kısık ateşte tutabiliriz.

*Çayımız lezzetsiz, çay uzun süre beklemiş ve tazeliğini kaybetmiş olabilir.