Çay Pansumanının Faydaları

Çay, en başta gelen içeceklerimizden biridir. Havalar sıcak ya da soğuk olsun gün boyu ocaktan düşmez adeta. İyi demlenmiş lezzetli bir çay, kahvaltıda da akşam yemeğinde de gün arasında da daima yanımızdadır.

Güzel bir çay, keyfimizin en önemli öğesiyken sağlığımızın da en önemli malzemesi olabileceğini hiç düşündünüz mü?

İşte demlikte kalan çay posasını ya da kalan çayı atmayıp pansuman malzemesi olarak kullandığınızda göreceğiniz 6 fayda:

1. Ayak Kokusunu Yok Eder

Sıcak havalar, vücut yapısı gibi çeşitli nedenler dolayısı ile birçok insan ayak kokusu problemi yaşar. Sosyal hayatı ve kişisel hijyeni önemli ölçüde etkileyen ayak kokusuna bir çözümün de çay pansumanı olduğunu biliyor muydunuz? Demlikte kalan son çayı soğumadan bir leğene dökün ve ayaklarınızı yatmadan önce 10 dakika kadar içerisinde bekletin. Bu işlemi her gece düzenli olarak uyguladığınızda ayak kokusu probleminden tamamen kurtulabilirsiniz.

siyah-cay-hakkinda

2. Saçlarınızı Parlatır

Daha sağlıklı ve parlak görünen saçlara sahip olmak istiyorsanız çay yine yanınızda. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra durulama işlemini demlikte kalan son çay ile tamamlayın. Böylece parıldayan ve çok daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

sac-yapmak

3. Gözlerinize Faydalıdır

Gözlerinizde kaşıntı, kuruma, iltihaplanma, çapaklanma gibi problemler yaşıyorsanız sallama çay poşetlerini ya da çaya batırdığınız pamukları göz kapaklarınızın üzerinde 10 dakika kadar bekletin. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda kısa zamanda iyileşmeyi fark edebilirsiniz.

cay

 

4. Uçukları İyileştirir

Birçok insan sebepli ya da sebepsiz bir şekilde sıkça uçuk problemi yaşar. Kötü bir görüntü oluşturması sebebiyle keyfinizi kaçıran uçuğu çayın içerisindeki flavonoid sayesinde basit bir şekilde iyileştirebilirsiniz. Günde 3-4 kez sallama çay poşeti ya da demlik içerisinde kalan çaya batırdığınız pamuğu uçuk oluşan bölge üzerine koyup bekleterek uçuğun yok olmasını sağlayabilirsiniz.

beyaz-cay

5. Boğaz Ağrısını İyileştirir

Şiddetli bir boğaz ağrısından şikayetçiyseniz demlikte kalan son çayı posasından süzün ve gargara olarak kullanın. Bu işlemi günde 2 kez uygulayarak boğaz ağrısından kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

limonlu-cayin-faydalari

6. Yaraları Temizler

Ani bir kaza geçirdiniz ve yanınızda hiçbir tıbbi malzeme yok. Üzülmeyin, eğer ki yanınızda çay ve pamuk varsa yarayı kolayca temizleyebilirsiniz. Demlikte kalan son çaya batırdığınız pamuğu kesik olan bölge üzerine uygulayarak çayın antibiyotik etkisinden yararlanabilir, yaraya doğru bir müdahalede bulunabilirsiniz.