Çekirdeksiz Üzüm Kurutmanın 7 Püf Noktası

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan üzümü kış boyunca da tüketebilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki kurutarak!

Çekirdeksiz üzümleri çeşitli yöntemlerle kurutup kış boyunca ister ara öğün olarak ister bir şeyler izlerken sağlıklı atıştırmalıklar olarak tercih edebilir isterseniz de çeşitli tatlılarda bol bol kullanarak farklı bir lezzet elde edebilirsiniz. Kuru üzümlerin vitaminleri sayesinde hastalıklardan uzak bir mevsim geçirebilirsiniz.

İşte çekirdeksiz üzümleri kurutmanın püf noktaları…

Hemen satın almak için tıklayın.

1. Zamanlamanızı İyi Yapın

Üzümleri en iyi ve en sağlıklı şekilde kurutacak yöntem, güneşten yararlanmaktır. Bu nedenle yılın en geç ağustos ayı döneminin üzüm kurutmak için uygun olduğunu unutmayın ve harekete geçin. Sonbahara girmeden görülen son sıcak havalarda üzümlerinizi kolayca kurutun ve kış boyunca keyfini çıkartın.

2. Güneşte Kurutun

Üzüm kurutmada en etkili yöntem güneşin en sıcak olduğu zamanı yakalayarak güneşten yararlanmaktır. Direkt olarak güneş alan bir noktaya mümkünse serdiğiniz keten bez üzerine üzümleri dizin ve kurutmaya bırakın. Belirli aralıklarla ters düz ederek üzümlerin daha kısa sürede kurumalarını sağlayın.

3. Rüzgârdan Yararlanın

Güneşin en sıcak zamanlarını kaçırdıysanız üzülmeyin, çünkü rüzgârlı havalar da üzümlerin kolayca kurumasına en az güneş kadar yardımcı olabilir. Çekirdeksiz üzümleri direkt olarak rüzgâr alan bir yere serebilir, 1-1 buçuk hafta içerisinde kurumalarını sağlayabilirsiniz.

4. Salkımlı Ya da Salkımsız Kurutun

Çekirdeksiz üzümleri salkımlarından ayırarak ya da salkımlı halleriyle kurutmak mümkündür. Ancak kurutma sırasında daha kolay bir şekilde ters tüz edebilmek istiyorsanız salkımların size bu konuda kolaylık sağlayacağını unutmayın. Aynı zamanda sermeden önce mutlaka güzelce yıkayın.

5. Bandırma Yönteminden Yararlanın

Bu yöntemin amacı, üzümde ufak bir çatlama yaratmak ve daha kolay bir şekilde kurumasını sağlamaktır. Yöntem şu şekildedir; bir miktar zeytinyağı ve şeker fabrikalarının artığından elde edilen potas eriyiği karıştırılır ve kurutulmak istenen üzümler bu karışım içine bandırılır. Bandırılan üzümler biz bez üzerine dizilip 5-8 gün arasında el değmeden kolayca kurutulur.

6. Miktarı İyi Ayarlayın

Üzümün %80’i sudan oluşur. Bu nedenle çekirdeksiz üzümün 4-5 kilosu kuruduğunda sadece 1 kilo kadar kalır ve size hayal kırıklığı yaşatabilir. Dolayısı ile istediğiniz kuru üzüm miktarının yaş halini her zaman daha fazla almaya dikkat edin.

7. Cam Kavanozda Saklayın

Emek vererek kuruttuğunuz üzümleri yıl boyunca taze bir şekilde saklayabilmek için plastik gibi sağlıksız seçenekler yerine cam kavanozlara doldurmayı tercih edin. Bu sayede üzüm kurularının küflenmesi gibi durumları önleyebilirsiniz.