Cep Telefonu Temizliğinin 7 Yolu

Gün boyu elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarının yapılan birçok araştırmada sağlığımızı riske atacak kadar bakteri barındırdığı kanıtlanmıştır. Peki böylesine tehlikeli olan bu bakterilerden cep telefonumuzu nasıl arındırabiliriz?

Yazımızın devamında cep telefonu temizlik yöntemlerini sizin için derledik. İşte cep telefonu temizliğinde 6 basit ve etkili yöntem…

1. Kulak Temizleme Çubuğu Kullanın

Cep telefonunuz dokunmatik değil de tuşlu bir modelse temizlik konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. 3 ay gibi düzenli periyotlarda tuş kısımlarını telefonunuzdan ayırıp tüm aralıkları bir kulak pamuğu yardımıyla temizleyin.

2. Toz Önleyici Mendil Kullanın

Cep telefonunuzun daha iyi bir performans göstermesi için mümkün olduğunca tüm parçalarını ayırıp temizlemeniz gerekir. Bunun için cep telefonunuzun mümkünse batarya kısmını açıp, kart yerleştirme gibi tüm ince bölümlerini toz önleyici bir mendil, kulak temizleme çubuğu ya da kullanılmamış bir diş fırçası yardımıyla nazikçe temizleyin.

3. Özel Spreyler Kullanın

Cep telefonunuzun temizliğini en iyi sağlayacak malzemelerden biri de cep telefonları için özel üretilen temizleme spreyleridir. Bu spreyler ve mikrofiber bezler sayesinde ekran çizilmeden ve telefona herhangi bir zarar gelmeden kusursuz bir temizliğe ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde kolonya, ıslak mendil gibi alkol içerikli malzemeler kullandığınızda telefonunuza temizlikten ziyade zarar getireceğinizi unutmayın.

4. Sirkeli Su Kullanın

Cep telefonunuzu temizlemek için özel spreyiniz yoksa doğal yöntemlerden yararlanmak da etkili bir seçenek olabilir. Bir miktar su ve sirke karışımına batırdığınız mikrofiber bez ile telefonunuzu nazikçe silerek temizleyebilirsiniz. Son olarak tekrar kuru bir mikrofiber bezle üzerinden geçerek leke kalmasını önlemeyi de unutmayın.

5. Ekran Koruyucu Kullanın

Ekran koruyucularının akla gelen ilk özelliği, telefon ekranını çiziklerden korumasıdır. Oysa ayda 1 kez değiştirilen ekran koruyucuları telefonu her türlü bakteri ve tozdan da koruyabilmektedir. Siz de telefonunuzu daima temiz tutabilmek istiyorsanız mutlaka ekran koruyucu kullanmalı ve düzenli olarak değiştirmelisiniz.

6. Toz Önleyici Ayaklık Kullanın

Cep telefonlarının en çok kir tutan kısımları hiç şüphesiz ki şarj ve kulaklık girişleridir, o halde bu kısımlar için daha özenli olmak gerekir. Şarj ve kulaklık girişlerini minik bir diş fırçası kullanarak temizlemek yetecektir. Aynı zamanda toz önleyici ayaklık kullanarak toz oluşumunu engelleyebilir, uzun süreli bir temizlik elde edebilirsiniz.

7. Bant Kullanın

Telefonunuzun hoparlör kısmı da toz ve kirlerin birikmesi için çok iyi bir noktadır, neyse ki bu konuda oldukça basit bir temizleme yöntemi mevcut. Nasıl mı? Hoparlörün tam üzerine ufak bir bant yapıştırıp nazikçe çekin. Bu sayede hoparlör üzerinde biriken toz ve kirlerin banda yapışmasını sağlayacak, kolay bir temizlik elde edebileceksiniz.