Çevre Temizliği İçin Herkesin Alabileceği 6 Önlem

Birçok insan yaşadığı evin temizliğine son derece dikkat ederken, yaşadığı bir diğer ev sayılan dünyanın temizliğine pek önem vermez. Her geçen gün doğaya verilen zarar artıp dünyanın yaşanılırlığı azalırken bu sürece siz de dahil olmak istemiyorsanız çevre temizliği için çok basit, fakat hayat kurtarıcı birkaç önlemi günlük hayatınızda daha çok uygulayabilirsiniz. Peki onlar neler mi? Gelin birlikte bakalım…

1. Özel Araç Kullanımını Azaltın

Kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız toplu taşıma araçlarında yolculuk yapmanın ne denli zorlu olduğu yadsınamaz bir gerçektir, kabul. Ancak dünyanın devamlılığı için kendimizi birazcık sorumlu hissediyorsak ve bu dünyayı gelecek nesillere de bırakmak istiyorsak özel araç kullanımını hayatımızdan mümkün olduğunca çıkarmamız gerekiyor.

Kısa mesafeler için ulaşımınızı yürüyerek ya da bisiklet gibi beden gücü gerektiren araçlar ile tamamlamanız, daha uzun mesafelerde ise özel araç yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmeniz hem kendiniz hem de dünyanın geleceği için son derece önemlidir.

2. Fidan Dikin

Şehrinizdeki ağaçlı bölgelerin ne denli azaldığından sürekli şikâyet ediyor, bu duruma üzülüyor musunuz? O halde harekete geçmeye ne dersiniz? Bu hafta sonu birkaç fidan alıp şehrin köhneleşmiş köşelerine faydalı bir etkinlik düzenlemeye ne dersiniz? Çok basit bir şekilde dikeceğiniz fidanlar ile yeryüzüne bir dikili ağaç kazandırabilir, dünyaya bir soluk daha getirmenin manevi tatmini ile havalara uçabilirsiniz.

3. Çöplerinizi Sınıflandırın

Gün boyu tüketiyor ve sürekli âdeta çöp üretip duruyoruz. Madem durumlar böyle, şartları lehimize çevirmenin yollarını aramalı… Günümüzde çöplerin doğru sınıflandırıldığında geri dönüşüm ile tekrar kullanılabilir hale getirilmesi mümkündür. Çıkarmış olduğunuz çöpleri kağıt, plastik, cam gibi sınıflandırıp uygun bölümlere atarak gereken geri dönüşüme önemli bir katkıda bulunmuş dünyanın devamlılığı için kolay bir iyilikte bulunmuş olabilirsiniz.

4. İsraf Etmeyin

“İsraf eden, iflas eder.” sakın unutmayın. Hiçbir enerji kaynağını ihtiyacınızdan fazla kullanmamaya özen gösterin. Böylece çevre kirliliğini önler hem kendinize hem de dünyanın geleceğine önemli bir yatırım yapmış olursunuz.

5. Enerji Tasarrufu Sağlayın

Eviniz, iş yeriniz ya da okulunuzda günlük tüketimlerinizi de olumlu bir işe çevirme zamanı! Isınmak ya aydınlanmak için harcadığınız enerji miktarını en aza indirerek çevre kirliliğini de en aza indirmeniz mümkündür. Aydınlanma ihtiyacınızı enerji tasarruflu ampuller ile yaparsanız, ısınma ihtiyacınızı da yalıtım sistemi kurduktan sonra tamamlarsanız çevre kirliliğinin azalmasına önemli ölçüde katkıda bulunabilirsiniz.

6. Naylon Kullanımını Azaltın

Naylon; doğada en uzun kaybolma süresine sahip, doğaya en çok zarar veren maddelerden biridir. Bu durumda bizlere dünyayı korumak adına naylon kullanımını en aza indirmek düşer. Bunun için üzerinde geri dönüşüm sembolü bulunan, doğa dostu naylon torbaları kullanan marketlerden alışveriş yapmayı tercih ederek basit fakat önemli bir önlem alabilirsiniz.