Cildiniz İçin 7 Kış Önerisi

Kışın çetin koşullarında kendimizi soğuklardan nasıl korusak bilemeyiz. Çeşitli besin takviyeleri yapar vücudumuzu sıcak tutan kıyafetlerle sarıp sarmalayarak olası hastalıklar bizi yakalamadan onları kendimizden uzak tutarız.

Peki ya cildimizi nasıl koruruz? Soğuk hava şartlarında en çok ve en kolay şekilde olumsuz etkilenen cildimiz için savunma yöntemleri de var mıdır, varsa nelerdir biraz bilinçlensek hiç de fena olmaz öyle değil mi? O halde başlayalım!

Kuru Bir Cilde Sahip Olanlar Dikkat

Günlük el ve yüz temizliğinde deriyi kurutmayan, nemlendirici etkili temizleyicileri tercih etmeniz ilk adım için oldukça kolaylık sağlayacaktır.

erkek-bakim-kremleri

Ellerinize İyi Bakın

Gün içerisinde hijyen için ellerinizi defalarca yıkamaya özen gösteriyorsunuz. Peki ya her yıkamadan sonra kurulayıp nemlendirici ile desteklemeye? En kolay yaşlanan bölgelerden biri olan ellerinizi her yıkamadan sonra tamamen kurulamaya ve iyi bir nemlendirici ile desteklemeyi ihmal etmeyin.

el-kremi

Banyo Süresine Dikkat

Kışın soğuk günlerinde sıcak bir duşu bazen temizlik için değil de şöyle güzel bir ısınma yöntemi olarak kullanıyoruz itiraf edin. Oysaki çok sıcak su, cildimizdeki koruyucu yağları tüketir ve cildimize zarar verir. Bu nedenle suyun ısısını normal bir şekilde ayarlayıp banyo süresini 10 dakikadan fazla uzatmamaya özen göstermelisiniz.  

Dudak Nemlendiricisi Önemli

Dudak nemlendiricisini sadece dudaklar kuruduğunda sürmek, sık yapılan hatalardan biridir. Nemlendiricinizi dudaklarınızın kurumasını beklemeden düzenli olarak sürmeye özen göstermelisiniz.

krem_surmek

Nemlendiricinin Fazlası Zarar

Bildiğiniz üzere her şeyin azı karar fazlası zarar demişler. Nemlendiricinizi ihmal etmeyin dediysek, kararında ihmal etmeyin. Aksi takdirde çok fazla nemlendirici kullanımı, ciltte gereksiz sivilcelerin oluşmasına neden olur. 

Aloe Vera Bitkisinin Sihrine İnanın

Bu bitkinin yapraklarından çıkan jelimsi madde, sert rüzgarların oluşturduğu kuruluk ve acı hissini azaltmaya yardımcı olur. Hemen kendinize bir aloe vera bitkisi alıp onu yetiştirerek hem yaşam alanınızı hem de cildinizi güzelleştirin!

aloe vera

Sağlıklı Cilt Sağlıklı Beslenmeden Geçer 

En doğal nemlendirici, gün içerisinde bol bol su içmek ve doğru beslenmektir. Güzel bir cildin ihtiyacı olan vitaminlerin olduğu badem, avokado, ıspanak, orman meyveleri, somon, havuç gibi besinleri düzenli olarak tükettiğinizde cildiniz istediğiniz görünüme kolayca kavuşacaktır.