Çilek Reçeli Yapmanın 8 Püf Noktası

Özel kahvaltı sofraları için sürülebilir çikolatalara karşı şahane reçel seçenekleri hazırlayarak sofranızı renklendirmek istemez misiniz? Çilek reçeli; o seçeneklerin en mis kokulu, en tatlısı olabilir! Büyükten küçüğe herkesin bayılacağı çilek reçeli, kokusu ile ruhunuzu cezbedip kalbinizi kolayca kazanacak. Kalpleri kazanması kolay da peki yapımı da o kadar kolay mı? Bazı püf noktalara dikkat ettiğinizde evet, kolay. Hadi o halde mevsimi gelene kadar yolunu gözlediğimiz çilekleri kış boyunca yanımızdan ayırmanın en iyi yöntemi olan reçel hali için kollar sıvansın; çünkü püf noktaları sizin için hazırlandı bile!

1. Seçim Önemli

Reçel yapımında kullanacağınız çileklerin mutlaka mevsimin taze çilekleri olmasına ve boyutlarının küçük olmasına dikkat etmelisiniz.

cilek-receli5

2. Mutlaka Tadın

Reçel olmaya aday çilekler, görünüm açısından güzel olabilir; ancak tadı, görüntüsü kadar iyi olmayabilir. Daha sonrasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için çilekleri almadan önce mutlaka tadın ve güzel kokulu olanlarını satın alın.

cilek-receli1

3. Renginin Kararmaması İçin…

Kaynatacağınız tencerenin derin ve geniş olmasına dikkat edin. Reçelin kötü ve koyu bir renge sahip olmaması için kaynama aşamasında tencere kapağını asla kapatmayın.

cilek-receli3

4. Daha Parlak Olması İçin…

Reçelin hoş bir renge ve parlak bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız kaynama esnasında reçelin üzerinde biriken köpükleri toplamak yerine reçel içine az miktarda tereyağı ekleyin. Böylece daha parlak bir görünüm yakalayabilirsiniz.

cilek-receli4

5. Ömrünü Uzatmak İçin…

Kaynatıp ocaktan aldıktan yaklaşık 10 dakika sonra henüz soğumadan kavanozlara doldurmaya başlayın. Doldurduğunuz kavanozların kapağını sıkıca kapatarak ters çevirin. Bu yöntem sayesinde hazırladığınız reçelleri uzun bir süre küflenme gibi herhangi bir problem yaşamadan tüm kış boyu kolayca muhafaza edebilirsiniz.

cilek-receli6

6. Hemen Tüketecekseniz Dikkat

Eğer ki siz, yaptığınız reçeli kış boyunca saklamak değil hemen tüketmek istiyorsanız bu kez yapmanız gereken reçelin tamamen soğumasını beklemeden kavanoz kapağını kapatmamaktır. Aksi takdirde reçelin küflenmesine neden olabilirsiniz ki bu hoş olmayacaktır.

cilek-receli2

7. Çileklerin Ezilmemesi İçin…

Kaynatma esnasında mümkün olduğunca az karıştırmaya dikkat ederek çileklerin ezilmesine engel olabilirsiniz.

çilek

8. Kıvamı İpucu Verir

Çilek reçelinin kıvamı ne kadar koyu olursa dayanma süresi de o kadar uzun olacak demektir.