Civanperçeminin 6 Faydası

Kandil çiçeği, barsama otu gibi isimlerle de bilinen civanperçemi; haziran ve eylül ayları arasında, dağlarda kendi kendine yetişen, pembe, mor, beyaz gibi çeşitli renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Ülkemizde daha çok Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da yetişir. Çok eski zamanlardan beri kendisinden yararlanılan civanperçeminin faydalarının neler olduğunu merak ediyorsanız sizi yazımızın devamına alalım.
İşte civanperçeminin sağlığa olan 6 faydası…

1. Ciltteki İzleri Yok Eder

Civanperçemi, anti-inflamatuar özellikler yönünden zengindir. Eğer ki cildinizde çeşitli yaralardan kaynaklı izler mevcutsa civanperçeminin iyileştirici gücünden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Civanperçemini ağız yoluyla tüketerek ya da günlük cilt bakım ürünlerinizde kullanarak cildinizdeki tahriş, kızarıklık, yara izleri gibi sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

2. Adet Ağrılarını Dindirir

Birçok kadının ortak problemlerinden biri olan şiddetli adet ağrılarına biz çözüm olarak civanperçemi çayı ile tanışmaya ne dersiniz? Eğer sizin de adet dönemleriniz yoğun ağrılarla geçiyorsa civanperçeminden doğal bir ağrı kesici olarak yararlanabilir, adet dönemi sıkıntılarınızı en aza indirebilirsiniz. Aynı zamanda hormonları dengeleyen etkisi sayesinde daha düzenli bir adet döngüsüne sahip olabilirsiniz.

3. Tansiyonu Dengeler

Aniden yükselen ya da düşen bir tansiyonun, sağlığı ne kadar ciddi bir şekilde etkilediğini bilirsiniz, o halde doğal yöntemlerle müdahale etmenin tam zamanı diyorsanız işte karşınızda civanperçemi! Vazodilatatör ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde vücuttaki kan akışını düzenleyen ve kan basıncının düşmesine yardımcı olan civanperçemi, özellikle hipertansiyon problemi yaşayanlar için oldukça faydalıdır.

4. Mide ve Bağırsak Sorunlarını İyileştirir

Sindirim sorunları, birçok insanın hayatını etkileyen önemli bir konudur. Civanperçemi ise tam da bu sorunlar için antiseptik ve anti-spazmodik özellikleri sayesinde bir şifa niteliğindedir. Siz de düzenli olarak civanperçemi tüketerek ishal, şişkinlik, mide spazmları gibi birçok sıkıntınızdan kurtulabilir, daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz.

5. Enerji Verir

Civanperçemi içerdiği faydalı vitaminler sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücudun daima daha zinde kalmasına yardımcı olur. Eğer siz de gün boyu daha enerjik kalmak istiyorsanız güne civanperçemi çayı içerek başlamayı tercih edebilir, kendinize vitamin dolu bir iyilik yapabilirsiniz.

6. Astım Etkilerini Hafifletir

Civanperçemi, oksijen ve kan dolaşımını kolaylaştıran etkilere sahiptir. Bu özelliği sayesinde solunum sisteminin de rahatlamasına yardımcı olarak bronşların gevşemesini sağlar ve astım etkilerini en aza indirir. Günlük hayatı ciddi bir şekilde etkileyen astımı civanperçemi sayesinde biraz olsun kontrol altına almak mümkündür.