Çorba Yapmanın Püf Noktaları ve Yapılan Hatalar

Yaz veya kış fark etmeden sofraların en güzel başlangıcıdır çorbalar. İçimi her ne kadar kolay olsa da yapımı bir o kadar meşakkatlidir aslında. Yapımı sırasında yapılacak en ufak bir hatayı kolay kolay kabul etmez ve lezzetinden hemen ödün verir. Dolayısı ile tahmin edersiniz ki kötü bir çorba ile kötü başlangıç yapan sofraların devamının da etkilenmeyeceği pek söylenemez. Çünkü çorba, bir bakıma yapılacak lezzetli ana yemeklerin de güçlü teminatlarıdır.

domates-corbasi

Çorba yapımındaki yanlışlara birlikte göz gezdirelim. Bazı yanlışların telafisi olsa da siz yine de püf noktalarına harfiyen uymaya özen gösterin deriz.

Ayarı Kaçan Eller, Fazla Eklenen Yağlar, Mahvolan Çorbalar…

Yağdan ne kadar uzak kalmamız gerektiğini biliyorsunuz, ama oldu da küçük bir dalgınlık sonucu çorbanın yağ oranını fazla kaçırdınız. Panik yok, çözüm var. Böyle bir durumda çorba henüz sıcakken içerisine marul yaprağı koyarsanız, fazla yağ emilecek siz de lezzetine bakacaksınız. 

sebze-corbasi

Çorbayı Karıştıran Önemli

Çorbanızın kıvamını iyi tutturabilmek için karıştırırken sadece kol kaslarınızı feda etmeniz maalesef yeterli değil. Çünkü çorba, karıştırılırken sizin kullandığınız kaşık çeşidine önem veriyor. Çorbaların en sevdiği kaşık çeşidi ise tahta kaşık. 

Sade Su Kullanmayın

Çorba yapımında su, neredeyse ana madde sayılmaktadır. Bunun için suyun lezzetinin çok iyi olması gerekir hatta sadece lezzetli bir su istenen sonuca erişmemiz için yetmez. Dememiz o ki çorba yaparken sade su yerine et suyu, tavuk suyu ya da sebzeleri haşladığınız suyu kullanırsanız mükemmel bir tat yakalayabilirsiniz.

domates-corbasi

Gereksiz Tuza Hayır

Çorba yapımında eğer, et ya da tavuk bulyonu kullanacaksanız bu, çorbayı yeterince lezzetlendirecektir. Dolayısı ile çorbaya ek olarak tekrar tuz atmanıza gerek yoktur. Olur da tuz ayarını yine kaçırdıysanız çorbanın içerisine atacağınız çiğ patatesin fazla tuzu emmesini sağlayabilirsiniz.

Malzeme Ekleme Sırası Önemli

Sütlü çorba yapımında tuzu, en son eklemelisiniz. Kremalı çorba yapımında kremayı, çorba ateşten alınmadan hemen önce eklemelisiniz.

corba

Unla Yapılmış Çorbaların Fazla Sulu Olmaması İçin…

Bir kapta un ve yağ pişirerek çorbaya ekleyebilirsiniz.

Sebze ile Yapılmış Çorbaların Fazla Sulu Olmaması İçin…

Sebzeyi ayrı bir kaba alıp püre haline getirdikten sonra çorbaya ekleyebilirsiniz.

tarhana-corbasi

Mutlaka Kısık Ateşte Pişirmelisiniz

Kısık ateşte pişen çorbalar, tüm lezzetini tencere içerisine yavaşça bırakmaktadır. Kısık ateş yöntemi, sizi lezzete yavaş; ama emin adımlarla götüren güçlü bir noktadır.  

Aromatik Tatlar Eklemek İstiyorsanız

Soğan, sarımsak, kereviz gibi tatlarla çorbanızı özelleştirmek istiyorsanız bu malzemeleri çorbaya katmadan önce kısık ateşte 5 dakika kadar karıştırarak pişirin. Daha sonra çorbaya ekleyin. Böylece istenen aromatik tadın daha fazla ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sütlü Terbiye Ekleyecekseniz Sıcaklığa Dikkat Edin

Sütlü terbiyeyi çorbaya sıcak olarak eklemeniz gerekmektedir. Böylece yumurtanın pişip çorbanın görüntüsünü bozmasını engelleyebilirsiniz.