Daha Düzenli Buzdolabı İçin 8 Öneri

Alışveriş sonrasında aldıklarınızı buzdolabına yerleştirirken direkt poşetlerle koyuyor, hiçbir şeye dikkat etmiyorsanız kötü bir görünümü veya aldığınız bir meyveyi çürümüş halde bulmayı kabul ediyorsunuz demektir. Hayat pahalılığı artarken hem israfa neden olmak istemiyor hem de dolabın kapağını açtığınızda daha muntazam bir manzara ile karşılaşmak istiyorsanız buzdolabı düzenini iyi sağlamanız gerekiyor. Peki nasıl? İşte size yardımcı olacak 8 öneri…

1. Yumurtaları Dizerken Dikkat

Yumurtaların nasılsa özel bir bölümü var ve oraya kolayca dizerim, diye düşünmeyin. Bu yöntemi uygulayıp düzeni sağlarken sağlığınızı tehdit ettiğinizi unutmayın. Nasıl mı?
Yumurta kabuğunda göremediğiniz birçok bakteri bulunur. Yumurtalığa dizdiğiniz yumurtaların yanına yarım kalmış bir limon gibi ufak parçalar koyduğunuzda bakteriler kolayca bulaşabilir. Bu nedenle hem daha sağlıklı sonuçlar almak hem de daha düzenli bir buzdolabı görmek istiyorsanız özel yumurta kapları edinin ve yumurtaları bu kapların içerisine dizin.

2. Poşetlere Veda Edin

Alışveriş sonrasında aldığınız sebze ve meyveleri poşetlerinden hiç çıkarmadan buzdolabına koymak büyük bir kolaylık sağlasa da kötü bir görünüm ve düzensiz bir dolap içine neden olmaktadır. Bu durumu önlemek ve daha sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için aldıklarınızı cam saklama kaplarına ya da vakumlu kaplara koyup buzdolabına öyle koymanız hem aldıklarınızın daha uzun ömürlü olmasına hem de daha düzenli bir buzdolabı içine sahip olmanıza yarayacaktır.

3. Sıralamaya Dikkat Edin

Buzdolabını yerleştirirken daha soğuk kalması gereken yiyecekleri, hangi yiyeceği hangi sıklıkta kullanacağınızı iyi bilmeniz ve düzenlemenizi buna göre yapmanız gerekir. Örneğin; buzluk bölümüne yakın raflar daha soğuk olacağından bu bölüme daha soğuk olması gereken yiyecekleri koyabilirsiniz. Kullanım sıklığınıza göre kahvaltılık besinleri de üst ya da orta raflara yerleştirerek kolaylık ve düzen elde edebilirsiniz.

4. Minik Kaplar Edinin

Arta kalan yiyecekleri iyi bir şekilde saklamak için tenceresi ile birlikte buzdolabına koymak aşırı yer kaplayacağından buzdolabının içinde bir karmaşıklığa yol açarak düzensiz bir görünüme neden olacaktır. Bu durumu önlemek için arta kalan yiyecekleri minik, cam saklama kaplarında saklamak harika bir fikir olacaktır.

5. Parçalara Ayırın

Buzdolabında saklamanız gereken yiyecekleri parçalara ayırarak yer tasarrufu yapabilir, tüketeceğiniz zaman büyük bir kolaylık kazanabilirsiniz. Özellikle buzluk kısmına et ve tavuk ürünlerini parçalayarak yerleştirin. Örneğin bir kilo kıymanız varsa bir öğünde tüketeceğiniz köftelik kadar olanını paketleyebilir düzenli bir dolap içi kazanabilirsiniz.

6. Düzenleyicilerden Yararlanın

Adı üzerinde; dolap içi düzenleyicisi… Her yerde kolayca bulabileceğiniz bu araçlar sayesinde dolap içerisinde şişe, kap gibi basit düzenlemeler yapabilirsiniz. Böylece hem düzen sağlayacak hem de aldığınız her besin gözünüzün önünde olacak, unutup çürütme ihtimaliniz yok olacaktır.

7. Kilitli Paketlerden Yararlanın

Ambalaj içerisinde saklamanız gereken yiyecekler varsa bunları kilitli ambalajlara yerleştirin. Üzerine paketlediğiniz tarihi yazın, böylece uzun süre düzenli bir şekilde saklayın.

8. Kapı Raflarını Değerlendirin

Akla pek gelmese de buzdolabı rafları, doğal düzenin ta kendisidir. Kapı raflarını iyi değerlendirerek buzdolabı düzenini kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Kapı raflarına ketçap, su, meyve suyu gibi seçeneklerin şişelerini koyarak düzenli olabilir aynı zamanda bu seçeneklere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.