Daha Lezzetli Çorbalar İçin Bunları Yapın

Çorbalar; kış günlerinin en güzel bekleneni, kimi zaman leziz akşam sofralarının en özel başlangıcı, kimi zaman da sabah kahvaltılarının besleyici tercihidir. Özellikle Türk mutfağında yeri daima önemli olan çorbaların yapımı kolay gibi görünse de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar mevcuttur. Kusursuz bir lezzete sahip çorba pişirmek ve içmek istiyorsanız şimdi sıralayacağımız öneriler size yardımcı olacak demektir.
İşte lezzetli bir çorbalar için 7 önemli püf noktası…

  1. Sıcak Su Kullanın

Toz halindeki çorbalardan yapmak istiyorsanız pişirme sırasında soğuk su yerine mutlaka kaynatılmış ya da ılık su eklemeyi tercih etmelisiniz. Böylece çorbanın topak topak olmasını önler, pürüzsüz bir çorba içebilirsiniz.

  1. Kısık Ateş Kullanın

Leziz bir çorba içmek istiyorsanız pişirme ateşini kısık dereceye ayarlamanız gerekir. Bu sayede şiddetli bir ateşte pişmeme riskine karşı çorbanın iyi pişmesini sağlarsınız. Aynı zamanda kısık ateşte pişen çorba, yüksek ateşte pişen çorbaya göre daha doygun bir lezzete sahip olur.

  1. Takviyelerden Yararlanın

İçeriği ile çok besleyici olan çorbanıza takviyelerden yararlanarak bir de bol lezzet ekleme fikrine bayılacağınızdan eminiz! Bunun için formül çok basit; daha önce pişirdiğiniz et veya tavuk yemeklerinin suyunu çorbaya ekleyerek ya da güvendiğiniz bir markanın et veya tavuk suyu tabletlerini kullanarak çok daha lezzetli çorbalar hazırlayabilirsiniz.

  1. Yağ Miktarını İyi Ayarlayın

Kimse çorba içerken yağ içiyormuş gibi bir his yaşamak istemez. Bu nedenle özellikle tavuk ya da et suyu kullanıyorsanız yağ ekleme sırasında daha dikkatli olmanız ve yağı daha az kullanmanız gerekir. Eğer ki yağ miktarını kaçırmışsanız çorba içerisine marul yaprağı atarak fazla yağın çekilmesini sağlayabilir ya da yüzeyde biriken yağı bir kaşık yardımıyla alarak çorbanızın lezzetini kurtarabilirsiniz.

  1. Tuz Miktarını Kaçırmayın

Yağ için söz konusu olan öneri, tuz miktarı için de geçerlidir. Eğer ki çorba yapımında tablet bulyonlardan kullanıyorsanız tuz miktarını normalden daha az ayarlamanız önemlidir. Çorbanız yine de fazla tuzlu olduysa soyulmuş bütün patatesi çorba içerisine atarak fazla tuzun çekilmesini sağlayabilir, çorbanızdaki tuzu azaltabilirsiniz.

  1. Baharat Kullanın

Her yemeğin bambaşka bir lezzet kazanmasını sağlayan baharatlardan çorba için yararlanma vakti! Zencefil, zerdeçal, kimyon, karabiber gibi baharatlardan damak zevkinize ve çorbanın çeşidine uygun olanı seçin ve serpin, sonuca hayran kalacaksınız!

  1. Terbiye Edin

Kusursuz bir çorba için terbiye etme aşaması, son derece önemlidir. Pişirdiğiniz çorbanın çeşidine göre; limonlu, sarımsaklı, unlu, yoğurtlu, sirkeli terbiye yöntemlerini kullanabilir, çorbanızın çok daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.