Dar Gelen Ayakkabıyı Genişletmenin 8 Yöntemi

Yeni bir ayakkabı ihtiyacınız oldu ve alışverişe çıktınız. Uzun geziler sonunda tam kafanıza göre bir ayakkabı buldunuz. Peki ayakkabının kafanıza göre olmasından ziyade ayağınıza göre olması gerektiğini unutmuş olabilir misiniz?

Yeni aldığınız ayakkabı mağazada olurken eve geldiğinizde ayağınızı rahatsız edecek kadar dar bir durumdaysa, internetten sipariş ettiğiniz ayakkabı tahmin ettiğiniz kalıpta değilse ya da uzun süre giymediğiniz ayakkabı artık size biraz küçülmüşse üzülmek yok, ayakkabınızı genişletecek 8 formül yazımızın devamında, işte detaylar:

1. Gazete Kâğıdı ve Sirke

Limon ve sirke tartışmalarını bir yana bırakıp gazete kâğıdı ve sirke ikilisine yoğunlaşın; çünkü bu iki kahraman ile dar gelen ayakkabınızı genişletmek mümkün! Gazeteyi büyük parçalara bölün ve birleştirerek top haline getirin. Daha sonra gazete yumağını sirke ile ıslatın. Suyunu sıktıktan sonra ayakkabının arkasına güzelce açılacak şekilde yerleştirin. Ayakkabınızı bu şekilde bir gece bekletin. Kuruduktan sonra ayakkabınızın esnediğini göreceksiniz.

2. Islak Havlu

Önü açık bir ayakkabınız dar geliyorsa ıslak havlu imdadınıza koşabilir. Orta boy havluyu temiz su ile ıslatın ve bu havlu ile ayakkabınızın ön kısmını silin. Daha sonra havluyu biraz daha ıslatıp ayakkabının iç kısmından geçirin. Ayakkabının arka kısmını parmak uçlarınız ile kavrayıp keratanın geçtiği yerden parmaklarınız ile öne doğru bastırın. Bu hareketi 10-15 kez yaptıktan sonra içinde havlu olan ayakkabıyı bir köşede bekletin, sonunda ayakkabınızın genişlediğini göreceksiniz.

3. Isı Uygulayın

Ayakkabınızı genişletecek yöntemlerden biri de sıcak havadır. Yeni aldığınız ayakkabıyı giymeden önce sıcak buhara tutun ya da saç kurutma makinesi ile sıcak hava üfletin. Böylece ayakkabınız yumuşayacak ve ayağınıza daha kolay bir şekilde uyum gösterecektir.

4. Ayakkabı Kalıbı Edinin

Ayakkabı satıcılarından veya tamircilerinden kolayca temin edebileceğiniz ayakkabı kalıplarından dar gelen ayakkabınızdan bir numara büyük bir kalıp alın. Bu büyük kalıbı ayakkabınıza zorla yerleştirip 1-2 gün kadar bekletin. Kalıbı çıkardığınızda ayakkabınızın genişlediğini göreceksiniz.

Ayakkabı bağı

5. Su Dolu Poşet

Ayakkabınızın genişlemesini sağlayacak yöntemlerden biri de temiz bir poşet ve sudan oluşacak kadar kolay. Ağzını sıkıca bağladığınız su dolu poşeti dar gelen ayakkabınızın içine yerleştirin. Daha sonra ayakkabıyı buzdolabının dondurucu kısmına yerleştirip 1 gece bekletin. Donan su, özellikle yanlardan ya da parmaklardan sıkan ayakkabınızın genişlemesini sağlayacaktır.

6. Patates

Ayakkabınızın burun kısmı çok sıkıyorsa patates burada! Patatesi soyun ve ayakkabınızın uç kısmına doğru yerleştirin. Bir gece beklettikten sonra ayakkabınızın genişlediğini göreceksiniz.

7. Kalın Çorap

Sıkan bir ayakkabı denince akla gelen ilk yöntemlerden biri, bir süre evde giyip ayakkabının genişlemesini sağlamaktır. Bu yöntemi ufak bir detayla desteklemeye ne dersiniz? Ayakkabının içerisine giyeceğiniz kalın ve sıcak tutan bir çorap sayesinde ayakkabınızın kısa zamanda genişlediğine tanık olabilirsiniz.

8. Gerdirin

Hiçbir yöntem işe yaramıyorsa bir ayakkabıcıdan profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Gerdirme yöntemi ile ayakkabınızı genişlettirebilir, keyifle kullanabilirsiniz.