Dar Kıyafet Giymenin Vücut Sağlığına 7 Zararı

Dar kıyafetlerin şıklığına inanıyor ya da yakaladığınız fit vücudu gururla sergilemeyi seviyor olabilirsiniz; ancak unutmamanız gereken bir şey var. Dar kıyafetler, sizi her ne kadar hoş gösterse de vücut sağlığınızı tehdit ediyor olabilir.

İşte dar kıyafetlerin muhtemelen aklınıza getirmediğiniz 7 zararı:

1. Metabolizma Hızınızı Düşürür

Dar gömlekler, dar pantolonlar; mide ve bağırsaklarınıza baskı yaparak metabolizma hızınızın düşmesine neden olur. Sürekli olarak dar kıyafet tercih ederek kilo vermenizi engelliyor olabilirsiniz.

diyet-yapmak1

2. Selülit Dostudur

Dar kıyafetler, yeni selülitler oluşturmaz; ancak olan selülitlerin daha fazla görünecek şekilde artmasına neden olur. Yaptığınız yanlış, beslenme şekli ya da spor yapmamak değil; kıyafet seçimi olabilir.

diyet

3. Kan Akışını Engeller

Dar kıyafetler, özellikle bacak ve bel bölgenizi sıkıca sararak kan dolaşımını önemli ölçüde engeller. Kısa zamanda bacaklarda varis damarları görülmesine neden olur. Gün sonunda ayaklarınızın şişmesi, fazla yorgun düşmeniz dar kıyafetlerin bir etkisi olabilir.

diyet

4. Ağrıya Neden Olur

Dar kıyafetler, hareket kabiliyetinizi ciddi ölçüde kısıtlar. Gün içerisinde kısıtlanan hareketler, vücudunuzun çeşitli bölgelerinde şiddetli ağrılara veya acılara sebep olur.

doktor7

5. Nefes Almanız Zorlaşır

Dar bir pantolon, üzerine de dar bir gömlek giydiğinizi düşünün. Hem bel hem de göğüs bölgesinden sıkılan vücudunuz, gün içerisinde nefes almakta zorlanacak ve ciddi sonuçlara varacaktır.

spor-gorsel

6. Cilt Problemleri Oluşur

Dar kıyafetler ile nasıl ki siz nefes almakta zorlanıyorsanız cildiniz de aynı sorunu yaşayacaktır. Nefes almakta zorlanan cildinizde kısa sürede batıklar, kızarıklıklar, kaşıntılar, mantarlar görülecek ve tadınız kaçacaktır.

cilt-bakimi

7. Terlemeyi Çoğaltır

Dar kıyafetler, vücudunuzdaki baskıyı artıracağından daha fazla terlemeye neden olur. En iyisi siz, en azından yazın sıcak günlerinde vücudunuza daha fazla eziyet etmeyin ve dar yerine bol kıyafetler tercih edin.