Davetiye Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

Evlilik hazırlıkları, çok keyifli olmasının yanı sıra aynı zamanda çok emek gerektiren detaylı işlerdir. Ev seçiminden tutun da küçükten büyüğe tüm ihtiyaçlar, yeri geldiğinde çiftleri çok kararsız bırakarak strese sokabilir. Biz de bu süreçte size biraz olsun yardımcı olabilmek adına davetiye seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini derledik. Eğer ki şu sıralar davetiye seçme kararsızlığındaysanız yardımcı olacak 7 öneri için okumaya devam edin.

1. Sayıyı Belirleyin

Unuttuğunuz bir yakınınızın olmaması ya da davetiyelerin ihtiyaçtan fazla basılıp israf olmaması için davetli sayısını net olarak belirleyin. Eşiniz ve ailelerinizle bir araya gelip davet edeceğiniz tüm konukları belirleyip davetiye için ısmarlamaya öyle gidin.

Davetiye

2. Konsepte Göre Araştırma Yapın

Hayalinizdeki düğünün romantik mi yoksa eğlenceli mi olduğuna karar verin ve davetiye seçimlerinizi buna paralel olarak belirleyin. Örneğin eğlenceli bir düğün istiyorsanız davetiye seçiminde gelin ve damadın eğlenceli bir şekilde karikatürize edildiği davetiyeler hoş bir fikir olabilir.

3. İçeriğine Dikkat Edin

Davetiyenin görselliği her ne kadar önemli olsa da davetiyenin aslında bir bildirge olduğu ve içerisindeki bilgilerin net ve yeterli olması gerektiği unutulmamalıdır. Davetiyede mutlaka gelin ve damadın ismi, düğün tarihi, düğün mekânı, düğün saatinin yer alması eğer ki yemekliyse kokteyl tarzı mı olduğunun belirtilmesi ve mutlaka bir irtibat numarasının eklenmesi gibi birçok detayın unutulmaması ve konukların herhangi bir kötü sürprizle karşılaşması önlenmelidir.

4. Önceden Bastırın

Davetiyeler, birçok çift için diğer hazırlıklara göre çok daha önemsiz görünüp unutulabilmektedir; ancak davetiyelerin çok daha önceden hazırlanması gerekir. Özellikle şehir dışından gelecek konukların hazırlanabilmesi için davetiyeleri düğünden en az 1 ay önce bastırıp dağıtmaya özen gösterin.

5. Kâğıt Kalitesini Önemseyin

Davetiyelerin görselliğine önem verip özünü önemsememek olmaz. İyi bir tasarım, renk ve konsepte sahip olan davetiniz eğer ki kalitesiz bir kâğıda basılmışsa diğer tüm detaylar önemsiz kalabilir. Bu nedenle davetiye kâğıdının da iyi bir kaliteye sahip olmasına dikkat edin.

6. Yazı Fontuna Dikkat

Davetiyenizde yer alacak metnin ve bilgilerin hangi yazı fontu ile yazılacağına davetiye konseptine uygun bir şekilde karar kılın; ancak mutlaka okunaklı bir yazı fontu seçin. Davet metninin ise klasik olabileceği gibi samimi; ancak kısa ve sade cümleler olmasını tercih edin.

7. Zarfı da Özenle Seçin

Davetiye zarfı, çoğu zaman önemsenmese de konukların karşılaşıp etkileneceği ilk detaydır. Bu nedenle eğer ki güzel bir etki bırakmak istiyorsanız davetiye zarfına da mutlaka özen göstermekte fayda var.