Demlik Parlatmanın 6 Yolu

Demlikler, günün her saati ocağında çay kaynayan mutfakların değişmez kahramanlarıdır. İyi demlenmiş bir çay ne kadar önemliyse, o çayın hem içi hem de dışı parlak ve tertemiz bir demlikte demlenmiş olması da hem sağlık hem de estetik görünüm açısından son derece önemlidir; ancak demlikler kolayca kararabilen bir yapıya sahiptir. Her ne kadar temiz olsa da görünüm açısından mat ve siyahlaşmış olabilir. Bu rahatsız edici durumu yok etmek de elbette biz sahiplerine düşer. Peki nasıl? Gelin demlik parlatmanın 6 etkili yöntemine birlikte bakalım…

1. Limon Tuzu Kullanın

Zamanla demliğin iç kısmı kötü bir görünüme neden olacak sararma gösterebilir. Bu durumu önlemek ise oldukça basit. Demliğin içini suyla doldurup birkaç kaşık limon tuzu ekleyin. Daha sonra suyu kaynatın. Kaynama sonrasında demliği iyice durulayın. Böylece demlik içerisindeki sararma yok olacaktır.

2. Limon ile Ovun

Her derde deva olan limon, yine iş başında! Dış kısmı kararan demliğinizi limon sayesinde eski haline kavuşturmak çok kolay. Bir limonu ortadan ikiye bölün ve sünger gibi kullanarak demliğin dış kısmını güzelce ovun. Böylece demlik, çok daha parlak bir görünüm kazanacaktır.

3. Sirke ve Tuz

Sirke ve tuz bir araya gelir de çözüm olmaz mı hiç? Dış kısmı kararan demliğinizi bu iki kahraman ile eski haline kavuşturmak mümkün. 1 su bardağı sirkenin içerisine 1 çay kaşığı kadar tuz atın ve iyice karıştırıp tuzun tamamen erimesini sağlayın. Hazırladığınız bu karışımla demliğin dış kısmını bir sünger ya da mikrofiber bez yardımıyla güzelce silin. Demliğiniz artık pırıl pırıl olacak, siz de sonuçların keyfini çıkaracaksınız.

4. Çelik Parlatıcı Edinin

Doğal yöntemlerle uğraşamam, diyorsanız size tamamen hazır bir yöntem ile geliyoruz! Birçok markette kolayca bulabileceğiniz çelik parlatıcılar demlik parlatma konusunda tam bir uzman… İyi bir çelik parlatıcı edinin ve demliğinize güzelce uygulayın ve demliğinizi ilk günkü kadar harika olan görünümüne geri döndürün!

5. Kahve Telvesini Değerlendirin

Güne verdiğiniz mis kokulu bir kahve arasından sonra güzel bir temizliğe var mısınız? Kararmaya başlayan demliğinizi kahve telvesi ile ovarak eski parlaklığına kavuşturmanız mümkün. Kahve telvesi ile iyice ovduğunuz demliği daha sonradan bulaşık deterjanı ile temizlemeyi unutmayın!

6. Elma Kabuklarını Atmak Yok

İşte size doğal bir parlatıcı daha! Elma kabuklarını demliğin içerisine atın ve su ile iyice kaynatın.Kaynama sırasında demliğin içerisini temizlemiş olacak, kaynayan su ile de demliğin dışını silerek parlaklığına kavuşmasına yardımcı olacaksınız.