Deniz Börülcesi Nasıl Pişirilir? 7 Pişirme Önerisi

Deniz kıyılarındaki gizli bir mucize deniz börülcesini bilir misiniz? Özellikle ilkbahar aylarında tüketilmeye başlayan, tuzlu, ekşi ve çok lezzetli deniz börülcesi; daha çok Ege sofralarında görülse de artık birçok bölgenin merkezlerine kadar giriş yaptı. Nefis salatalar ya da yemeğini hazırlayarak siz de onunla tanışıp faydalarından yararlanabilirsiniz. Peki deniz börülcesi nasıl mı pişirilmelidir? Pişirmeden önce nelere mi dikkat edilmelidir? Tüm detaylar yazımızın devamında.

1. Haşlayın

Deniz börülcesinin faydalarını, en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri olan haşlama yöntemi ile katlayabilirsiniz. Uygun büyüklükte bir tencere seçip içerisine yarım paket kabartma tozu ekleyin.

borulce

2. Tuz Eklemeyin

Deniz börülcesi kendinden tuzlu bir bitkidir. Bu nedenle haşlama esnasında ya da piştikten sonra tuz eklemeyin; aksi halde aşırı tuzlu olmasına neden olabilirsiniz.

Börülce Salatası Tarifi

3. Diriliğini Koruyun

Deniz börülcesinin kendini salmaması, diri kalabilmesi için haşladıktan hemen sonra buz dolu bir kaba boşaltın. Bu şoklama yöntemi sayesinde börülcelerin diri ve lezzetli kalmasını sağlayabilirsiniz.

kuru-borulce-salatasi-tarifi

4. Rengini Koruyun

Deniz börülcesinin canlı yeşil rengini pişme esnasında kaybetmesine izin vermeyin. Diriliğini koruması için uyguladığınız şoklama yöntemini güzel yeşil rengini koruması için de uygulayabilirsiniz.

Börülce Salatası Tarifi

5. İyice Ayıklayın

Ayıklamanın en kolay zamanı, haşladıktan hemen sonradır. Haşlanan deniz börülcelerini kesme tahtası üzerine alıp tek tek ya da çoklu olarak elinizle kavrayın. Kök kısmından yukarı doğru çekme hareketiyle kök ve börülcelerin kolayca ayrışmasını sağlayabilirsiniz.

deniz_borulcesi_salatasi_tarifi

6. Saplarına Dikkat Edin

Deniz börülcesinin daha kolay ayıklanıp iyi pişebilmesi için satın alırken uzun saplı olanlarını almaya özen göstermelisiniz.

Börülce Salatası Tarifi

7. Tatlandırın

Deniz börülcesi, kendinden tuzlu olduğu için ne pişme esnasında ne de sonrasında tuzlanmaya gerek duymaz; ancak tuz yerine bir miktar karabiber, limon suyu, dövülmüş sarımsak, sirke ve zeytinyağı ile tatlandırabilir, hoş bir lezzet yakalayabilirsiniz.

8. Pişip Pişmediğini Test Edin

Deniz börülcesi çabuk pişebilen sebzelerden biridir, bu nedenle pişme süresini kontrol altında tutmalısınız. Eğer süre abartılırsa dağılmasına sebep olabilirsiniz. Pişip pişmediğini anlayabilmek için bir dalın üstünden yeşil kısmı sıyırmayı deneyebilirsiniz. Hemen ayrılırsa pişmiş anlamına gelir.

9. Önce Eritin

Deniz börülcesini çok seven insanlardan biriyseniz muhtemelen onu diğer mevsimler için dondurucuda bekletmek isteyeceksiniz demektir. Böyle durumlarda yiyeceğiniz zaman geldiğinde dondurulan börülceyi pişirmeden önce oda sıcaklığında çözdürmeye dikkat edin.