Deprem Çantasında Mutlaka Olması Gereken 10 Eşya

17 Ağustos 1999’da birçoğumuzun belki de ilk kez tanışıp zihninde yer edinen deprem olgusu, ne yazık ki kendini çok ciddi bir şekilde yeniden hatırlattı. Depremin ne olduğunu ve ne gibi etkiler bıraktığını bir şekilde artık öğrenmiş olsak da ne yazık ki deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapmamız gerekenleri pek de bilmiyoruz. Deprem, her birimizde ister istemez ani panik ve yoğun korku oluştursa da hepimiz akıllıca önlemler almalı ve bilinçli bir şekilde davranabilmeliyiz. Peki nasıl? Buna en etkili, en basit aynı zamanda hayat kurtaracak ve daima kapı yanında bekleyecek bir deprem çantası hazırlayarak başlamak; en doğru adımlardan biri. Yazımızın devamında deprem çantası nasıl hazırlanır öğrenebilir, deprem çantasında mutlaka bulunması gereken hayat kurtarıcı 10 eşyanın ne olduğunu görebilir, bu sayede siz de iyi bir önlem alarak deprem sonrasında yaşanacak kaos dolu ortamda temel ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Gelin, detaylara birlikte bakalım…

1.Su ve Yiyecek

Vücudumuzun daima temel ihtiyacı olan su ve yemek, deprem sonrasında daha ciddi bir şekilde temin etmemiz gerekenler arasında yer alır.
Deprem sırasında yaşanılan adrenalin nedeniyle özellikle suya her zamankinden daha fazla ihtiyacınız olacağından deprem çantasında her aile bireyine yetecek miktarda su bulunmasına özen gösterin. Yiyecek olaraksa kuru meyve, bisküvi ve konserve gibi uzun süre kalabilen; bol kalori, vitamin, karbonhidrat içeren paketli gıdalar bulundurarak hayatta kalmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

2.Tekstil Ürünleri

Maalesef ki deprem anına nasıl ve nerede yakalanacağımız asla belli olmadığından deprem çantasında mutlaka yedek kıyafet, battaniye, ayakkabı, çamaşır, yağmurluk gibi tekstil ürünleri bulundurmak da son derece önemlidir. Bu sayede depreme ister duşta ister uykuda yakalanmış olun, sizi koruyacak ve sıcak tutacak eşyaları garantiye almış olacaksınız.

3.İlaçlar

Sürekli kullanmanız gereken tansiyon, dil altı, diyabet ya da hormon ilaçlarınız varsa mutlaka bir yedeğini deprem çantanıza ekleyin. Bu sayede panik anında kronik rahatsızlıklarınızın daha ciddi bir hal almasını önler, kendinize mukayyet olabilirsiniz.

4.Önemli Belgeler

Tapu, sigorta, zorunlu deprem poliçesi, nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, banka cüzdanı, evcil hayvan sağlık karnesi, diploma, ruhsat gibi aklınıza gelen tüm önemli belgelerinizin asıllarını ya da fotokopilerini su geçirmez, dayanıklı bir dosya içerisine koyup deprem çantanıza ekleyin. Bu sayede deprem sonrasında yepyeni bir hayat kurmanız dahi gerekse daha kolay ve sağlam temellerle başlamayı garantiye alabilirsiniz.

5.İlk Yardım Çantası

Ufak tefek yaralanmalar gibi herhangi bir durumda etkili bir müdahalede bulunmak için içerisinde gazlı bez, yara bandı, makas gibi malzemeler bulunan ilk yardım çantasını deprem çantanıza eklemeyi sakın unutmayın.

6.Düdük

Dileriz ki olmaz; ancak deprem çantası hazırlarken maalesef ki enkaz altında kalma ihtimalinizi de düşünerek bir hazırlık yapmalı ve buna göre eşyalar eklemeyi unutmamalısınız. Deprem çantanıza mutlaka bir düdük ekleyin. Yardım çağrıları için sesinizin yetmediği anlarda düdük, sizi daha kolay bulup gereken müdahaleyi yapmalarına yardımcı olacaktır.

7.Bir Miktar Para

Deprem sonrasında yaşanacak büyük kaosta ihtiyaçlarınıza anında ulaşamayabilirsiniz, bu nedenle deprem çantanıza işlerinizi kolaylaştıracak bir miktar para eklemek son derece önemlidir.

8.Çadır

Deprem sonrasında evinizi kaybedebilir ya da eve girmekten aşırı bir şekilde çekinebilirsiniz. Böyle durumlarda uygun bir bölgeye kurabilecek bir çadır, kurtarıcınız olacaktır. Dolayısıyla deprem çantasına bir çadır eklemek de şahane fikir demektir.

9.Islak Mendil

Deprem sonrasında evinizden uzun bir süre uzakta kalmanız gerekebilir, su ve hijyen malzemelerine ulaşamayabilirsiniz. Böyle durumlarda ıslak mendil, sizi uzun süre suyun yerine geçerek idare etmenizi sağlayacaktır.

10.Kibrit veya Çakmak

Özellikle kış aylarında yakalandığınız bir deprem olur ve dışarıda kalmanız gerekirse ısınabilmek için ateş yakmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olması için deprem çantasında mutlaka kibrit veya çakmak bulundurmak kurtarıcı önlemlerden biri olacaktır.

11.El Feneri

Büyük bir deprem sırasında şehrin tüm elektrik düzeneğinin alt üst olup hiçbir bölgeye elektrik verilememesi, olası durumlardan biridir. Bu doğrultuda yine kendi önleminizi almakta ve deprem çantasında mutlaka pille çalışan bir el feneri bulundurmakta fayda var. Yanına uzun süre dayanabilen yedek pil ve hatta ampuller eklemeyi de sakın unutmayın. Bu sayede el feneri kullanarak olası bir enkaz üzerinde yürürken önünüzü daha rahat görebilir ya da enkaz altındaysanız daha rahat fark edilmeyi sağlayabilirsiniz.