Deprem Çantasında Olması Gereken 7 Eşya

17 Ağustos’ta tüm şehirleri âdeta yerle bir eden depremden sonra zaman zaman o günleri hatırlasak da önlem almayı pek önemsemiyoruz; ancak uzmanlara göre her geçen gün büyük bir depreme doğru yaklaşıyoruz. Gelin sıradaki yazımızı biraz ciddiye alın ve hemen kendinize teferruatlı bir deprem çantası hazırlayın! Peki nasıl?

İşte deprem çantasında mutlaka olması gereken, hayatınızı kurtaracak etkiye sahip, basit ama etkili 7 eşya:

1. Bolca Su

Hayatta kalmanızı sağlayacak yegane şeyin su olduğunu unutmayın. Depremin gerçekleştiği hava sıcak ya da soğuk olsun suya daima ihtiyacınızın olacağını bilip deprem çantanıza bol miktarda su ekleyin.

2. İlaç

Sürekli kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa yedek kutularından deprem çantanıza mutlaka ekleyin. Herhangi bir enkaz durumunda bunların sizi kurtaracak en önemli detaylardan biri olduğunu unutmayın.

3. Yiyecek

Deprem çantası, en kötü durumlar düşünülerek hazırlandığından elbette ki yiyecek olmayan durumlar da hesaba katılmalıdır. Konserve yiyecekler, enerji veren bol kalorili bisküvi gibi seçeneklerden deprem çantasına ekleyin. Böylece ilkyardım ekiplerinin size ulaşana kadar işinizin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.

4. Fener ve Düdük

Deprem sonrasında enkaz altında kalma ihtimalinizi düşünerek deprem çantasına fener ve düdük gibi eşyalar eklemeyi unutmayın. Bu eşyalar sayesinde enkaz altındayken kurtarma ekiplerine yerinizi belli edebilir, ekiplerin size ulaşma süresini kısaltabilir, hayatta kalma şansınızı yükseltebilirsiniz.

5. Para ve Evraklar

Deprem felaketinden sonra maalesef ki her şeyinizi kaybetme eşiğine gelebilirsiniz, bu ihtimale karşı deprem çantanıza size bir süre yetecek kadar para koymaya ve su geçirmez bir dosya içerisinde tapu gibi değerli evrakların fotokopisini bulundurmaya önem vermelisiniz.

6. Çadır

Ufak bir sarsıntı da olsa deprem sonrasında muhtemelen eve girmeye çekinecek ve geceyi dışarda geçirmek isteyeceksiniz. Bir arabanız varsa şanslısınız ancak yoksa deprem çantasında çadır bulundurmak sizin için kurtarıcı olabilir.

7. İlkyardım Çantası

En çok ihtiyacınız olacak eşyalardan biri de küçük bir ilkyardım çantasıdır. Kendinize ya da yakınınıza müdahalede bulunabilmek için deprem çantanıza ilkyardım çantası ekleyerek hayatta kalma şansınızı yükseltebilirsiniz.