Deri Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Severek aldığınız deri ceketiniz tarumar mı? Peki, o her gün taktığınız çantanızın üzerindeki çatlaklar ne olacak? Deri cüzdanınız, dikkatsiz birinin azizliğine mi uğradı? Merak etmeyin, biz hallederiz! Deri eşyaları temizlemenin pratik birkaç yolunu paylaşmak isteriz.

deri-esyalar

1- Deri Ceket!

Deri ceketi temizlemenin en pratik yolu vazelin. Bir pamuğa vazelin koyun ve tüm ceketinizi silip 1 tam gün kurumaya bırakın. Sonra üzerinden kuru bez ile geçin. Ceketiniz yeni gibi olacaktır!

2- Deri Döşemeler!

İhtiyacınız olan keten tohumu yağı ve sirke solüsyonu. Bu ikisini birbirine karıştırıp, deri yüzeyi silin ve kuruması için bırakın. Devamında kuru bez ile üzerinden geçin. Pırıl pırıl olacaktır!

3- Mürekkep Lekeli Deri Eşyalar!

Derilerin üzeri kir tutmaz gibi görünse de aslında bu konuda az değillerdir hani! Deri eşyanızın üzerine mürekkep döküldüyse saç spreyi işinize yarayabilir. Vazelin ve saç spreyi ile mürekkep lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.

4- Kuruyan Deriler!

Deri kıyafetlerin ya da eşyaların en önemli yıpranma sebebi, üzerlerinin kuru olması. Tıpkı cildimiz gibi, kuruyan deri çatlar ve hasarlı bir hal alır. Bunu önlemek için yapmanız gereken çok basit. 2 litrelik suya, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Ardından deri eşyanızı bu su ile yıkayın. Kuruluk gidecek, yumuşacık olacaktır.

5- Deri Çantalardaki Su / Yağmur Lekesi!

Deri çantanızdaki bu gibi lekelerin çözümü su buharında saklı. Buharı ile çantanızdaki lekelerden kurtulabilirsiniz. Bir tencereye su doldurun ve kaynatın. Haşlama noktasına gelince eliniz yanmadan, dikkatli bir şekilde deri çantanızı buhara tutun. Kısa sürede leke kaybolacaktır.

6- Derinin Şeklini Koruması İçin!

Derilerin yumuşayınca, bazı şekil kayıpları oluşabilir. Bunu önlemek için kullanmadığınız anlarda deri çantanızın içine sünger ya da kâğıt doldurun.