Derz Arası Temizleme Yöntemleri

Evlerimizde kullandığımız fayans gibi çeşitli taşların derz denilen aralarında zamanla kir birikimi olur. Görünümü ve sağlığı etkileyen bu kirlerin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Peki nasıl? Derz temizliğinde işinize çok yarayacak 7 öneri için okumaya devam edin:

1. Neyle Temizleyeceğinize Karar Verin

Derz aralarında bizi zorlu ve ulaşılması zor kirler bekliyor demektir. Bunun için elbette ki yumuşak bir bezden yararlanamayız. Derz arası temizliği için bir diş fırçası veya sert bir sünger edinmelisiniz. Özellikle diş fırçası ile incecik olan derzlerin her noktasını kolaylıkla temizlemeniz mümkündür.

2. Deterjan Alın

Bu iş için özel hazırlanmış deterjanlar neyse ki mevcut. Derz temizleyici deterjanlarını çeşitli marketlerde kolayca bulabilir, temizliğinizi detaylı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

temizlik

3. Çamaşır Suyundan Yararlanın

Neredeyse her derde deva olan çamaşır suyu, derz temizliği için de yanınızda. Özel bir deterjan almak istemiyorsanız çamaşır suyu ile de istediğiniz sonuçlara ulaşabilmek mümkündür. Sprey şişesi içerisine bir miktar çamaşır suyu ve su karışımını doldurun. Hazırladığınız karışımı derz aralarına sıktıktan sonra diş fırçası ile bir miktar ovun. Ardından su ve yumuşak süngerle durulayın. Derzler tamamen temizlenene kadar aynı işlemi devam ettirebilirsiniz.

temizlik

4. Sirkeden Yararlanın

Deterjan yerine doğal yöntemleri tercih edenler için sirke, harika bir malzemedir. Ilık su ya da tuz ile karıştırdığınız bir miktar sirkeyi diş fırçası yardımı ile derz aralarına uygulayıp güzelce fırçalayın. Daha sonra ılık su ile durulayın. Lekelerin temizlendiğini göreceksiniz.

elma sirkesi

5. Derz Kalemi

Birçok yapı marketinde kolayca bulabileceğiniz derz kalemi ile daha parlak ve kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz. Çizim işleri ile uğraşmaktan keyif alıyorsanız pek de kolay olmayan derz kalemi kullanımı sayesinde kafanızı da oyalayabilir, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

diş macunu

6. Diş Macunundan Yararlanın

Diş macunu, dişlerimizi beyazlatıyor da derz aralarını neden beyazlatmasın? Denemekte fayda var diyorsanız hemen alın bir diş macunu ve fırçası! Bir miktar diş macununu derz aralarına uygulayıp 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra fırça ile ovalayın ve ılık su ile durulayın. Derzlerin ilk günkü görünümüne kavuştuğunu göreceksiniz.

dişmacunu

7. Hiçbir Yöntem İşe Yaramadı mı?

Tüm yöntemleri denediniz ama o kirli görünümden kurtulamadınız. Bu durum keyfinizi kaçırmasın; çünkü derz temizliği ile ilgilenen birçok profesyonel temizlik şirketi bulunuyor. İyi bir araştırma yaptıktan sonra aralarından birini tercih ederek tüm kirlerden kurtulabilirsiniz.