Diş Macunu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

Kişisel bakım ve iyi bir görünüm konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de ağız bakımıdır. Bunun için çeşitli ürünlerden yararlanarak gereken temizliğin yapılması gerekir. Eğer siz de bu konuya gereken önemi gösteriyor ama diş macunu seçiminde biraz bocalıyorsanız yazımızın devamında ışık olacak öneriler sizi bekliyor. İşte diş macunu seçiminin nasıl olması gerektiğine dair detaylar…

  1. 1.İhtiyacınızı Belirleyin

Nasıl ki herkesin kendine özel bir diş fırçası varsa herkesin kendine özel bir diş macunu da olmalıdır çünkü tüm dişler farklı özelliklere ihtiyaç duyabilir. Dişleriniz yüksek bir hassasiyete sahipse, çabuk çürümeye meyilliyse ya da renginin beyazlamaya ihtiyacı varsa diş macununu bunlara uygun bir özellikte seçmeye gayret gösterin.

  1. 2.Flor İçermelidir

Flor, diş sağlığını korumada birçok problemi önleyen bir özelliğe sahiptir. Düzenli olarak flor içeren diş macunu kullanarak başlangıç çürüklerinin yok olmasını sağlayabilir, dişin çürümesini engelleyebilirsiniz. Ancak bu tip diş macunlarını kesinlikle yutmamaya dikkat edin.

  1. 3.İyon İçermelidir

Sıcak, soğuk, tatlı, ekşi gibi besinlere karşı diş hassasiyetiniz mevcutsa hassasiyet gideren diş macunlarına yönelmeniz gerekir. Bazı faydalı iyonlar içeren macunlar, dişlerdeki hassasiyetin yok edilmesine ve daha rahat etmenize yardımcı olur.

  1. 4.Çocuklar için Florsuz Macunları Tercih Edin

Küçük çocuklar diş fırçalama esnasında diş macununu yutma riskini daha yüksek oranda yaşar. Bu nedenle diş macununu eğer ki küçük çocuğunuz için alacaksanız flor oranı düşük macunları tercih etmeye özen gösterin. Çocuğunuz büyüdükçe ve diş macununu yutma riski azaldıkça flor içerikli macunları daha rahat kullanabilirsiniz.

  1. 5.Beyaz Macunları Tercih Edin

Diş fırçalama esnasında diş eti kanaması çoğu insanın yaşadığı problemlerden biridir. Diş eti kanaması çoğu zaman doğal olabilirken kimi zaman da bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu nedenle diş eti kanamasının takibinin kolay bir şekilde yapılabilmesi için renksiz diş macunlarını tercih edin. Böylelikle renkli macunların olası bir kanamayı gizlemesini önler, takibinizi kolaylaştırırsınız.

  1. 6.Onaylı Olmalıdır

Piyasada ihtiyaca uygun, farklı özelliklere sahip birçok diş macununa ulaşmak oldukça kolay. Ancak bu macunların sağlığa uygun ve kaliteli bir içeriğe sahip olması çok önemlidir. Bu nedenle ucuz diye bilinmeyen bir markada, güvenmediğiniz diş macunu almak yerine sağlık bakanlığı onaylı bir diş macunu tercih etmenin yararınıza olacağını unutmayın.