Diş Sıkma Sorunu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çocuğundan yetişkinine birçok insanın ortak problemlerinden biri olan diş sıkma hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

1. Diş Sıkma Nedir?

Diş sıkma problemi, çiğneme ve yutkunmanın dışında gelişerek güçlü çene hareketlerinin istemsiz bir şekilde kasılmasıyla oluşur. Birçok insanda gece ya da gündüz ortaya çıkabilen bir durumdur.

2. Nasıl Gelişir?

Diş sıkma; stres, depresyon, aşırı yorgunluk gibi nedenlerle gelişebilir. Eğer ki diş sıkma probleminiz varsa bir uzmana danışarak nedenini saptamanız ve gerekli tedavi süreci ile tanışmanız gerekir.

3. Diş Sıkmanın Nedenleri Nelerdir?

Diş sıkma, birçok hastalık gibi farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bunlardan birkaçı:

  • Kaygı Bozuklukları: Diş sıkma problemi yaşayan birçok insan, aslında yoğun yaşadığı bazı duyguların esiridir. Aşırı stres, öfke, endişe gibi birçok faktör sonucunda kişi, diş sıkma olarak tepki geliştirebilir.
  • Kötü Alışkanlıklar: Beden sağlığını tehdit eden birçok alışkanlık ve kötü yaşam şekli diş sıkma problemine yol açabilir. Bu durumlarda aşırı alkol ya da kafein tüketiminin azaltılması ve daha sağlıklı bir yaşam biçiminin benimsenmesi gerekir.
  • Kişilik Bozuklukları: Dikkat eksikliği, hiperaktif kişilik gibi özellikler vücuttaki stres hormonlarının aşırı yükselmesine neden olarak sonunda diş sıkma problemine yol açabilir.
  • Uyku Problemleri: Zihin ve beden sağlığı için son derece önemli olan uyuma miktarı, yeterli olmadığında diş sıkma gibi birçok soruna neden olabilir.
  • Bozuk Diş Yapısı: Bozuk bir diş yapısı, ağzın düzgün bir şekilde kapanmamasına yol açar. Ağzın tam kapanmaması, yemeğin düzgün çiğnenememesi gibi birçok sorun çene kaslarındaki sorunun ve dolayısı ile diş sıkmanın habercisi demektir.

4. Tedavisi Var mıdır?

Diş sıkma, nedenleri bulunduğunda kolay tedavi yöntemlerine sahiptir. Bunlardan bazıları:

  • Stresten Kurtulmak: Diş sıkmanın temel nedenlerinden biri olan stres ve size zarar veren diğer aşırı duygu durumlarını hayatınızdan mümkün olduğunca çıkararak iyileşme sürecini kolaylaştırabilirsiniz.
  • Kas Gevşetme Egzersizleri Uygulamak: Diş sıkma, çene kaslarının istemsiz bir şekilde kasılmasıyla oluştuğu için bu durumdan kurtulmak gerekir. Çene kaslarınıza parmak uçlarınızla oval hareketler ile yapacağınız masaj, işe yarayan yöntemler arasındadır. Bunun yanı sıra ağzınızı iki parmak girecek kadar açıp 1 saat kadar kıpırdamadan beklemeye çalışmak da çene kaslarınızı büyük ölçüde gevşetecek ve diş sıkma probleminden kurtulmanıza yardım edecektir.
  • Takviyeler Kullanmak: Diş sıkma probleminden kurtulmanın en etkili yolu, çene kaslarınızın düzenlenmesini sağlamaktır. Bunun için kalsiyum ve magnezyum takviyelerinden yararlanabilirsiniz.
  • Ağız Koruyucularından Yararlanın: Diş sıkma veya gıcırdatma probleminden kurtulmak için özel ağız koruyucular bulunmaktadır. Birçok eczane ve medikallerden kolayca bulabileceğiniz bu aparatları gece yatmadan önce takıp faydalanabilirsiniz.