Diş Teli Takanlara 6 Kolaylık Önerisi

 

Diş temizliği kişisel bakım ve ağız sağlığının en önemli noktalarından biridir. Her yetişkin ve çocuğun diş temizliğine gereken önemi vermesi gerekir. Bu önem, işin içine diş telleri girdiğinde daha da fazla hale gelir. Diş teli kullananların gerektiğinde özel fırça kullanımı gibi birçok detay doğrultusunda davranması gerekir.

Yazımızın devamında diş teli kullananların hayatını kolaylaştıracak önerilere yer verdik. Siz de diş teli kullanıyorsanız şimdi sıralayacaklarımız işinize yarayabilir. Gelin, detaylara birlikte bakalım….

  1. 1.Dişlerinizi Düzenli Olarak Fırçalayın

Diş teli kullanılsın ya da kullanılmasın hepimizin dikkat etmesi gereken konulardan biri dişlerimizi düzenli olarak fırçalanmamız gerektiğidir. Ancak bu konu diş teli kullananlar için daha da önemli hale gelir. Düzenli olarak fırçalama yapılmayan diş teli üzerinde bakteriler daha kolay ve hızlı bir şekilde birikir. Dolayısıyla diş taşı oluşumu, iltihaplanma, çürüklerden diş kayıplarına kadar ciddi problemler meydana gelir. Bu nedenle işinizi zorlaştırmamak ve dişlerinizi iyileştireyim derken kötüleştirmemek için temizliğe önem vermeyi ihmal etmeyin.

  1. 2.Mumlu Diş İpi Tercih Edin

Diş ipi kullanımı, diş teli kullananlar için çok daha önemli bir konudur. Diş telini diş ipi ile temizleyip sağlıklı bir şekilde korumak, diş teli çıkarıldıktan sonraki sonucun daha iyi olmasını doğrudan etkiler. Diş ipi seçimi ise mumlu diş iplerinden yana olmalıdır. Çünkü mumsuz diş ipleri, diş tellerine takılıp tellerde parça bırakma riski taşırken mumlu diş ipleri diş aralarından kolayca geçerek herhangi bir probleme yol açmamaktadır.

  1. 3.İnterdental Fırça Kullanın

Diş teli kullanıyorsanız daha kolay bir temizlik süreci için tercih etmeniz gereken fırçalar da önemlidir. Elektrikli diş fırçaları yerine yumuşak uçlu diş fırçaları size daha uygun olacaktır. Bunun yanı sıra interdental fırça tercih ederek diş tellerinizde ulaşılamayan yerin kalmamasını ve büyük parçaların aralardan kolaylıkla çıkarılmasını sağlarsınız.

  1. 4.Bakım Suyu Kullanın

Diş telleri arasında bazen fırça yardımıyla dahi ulaşamayacağınız noktalar kalabilir. Böyle bir durumda oluşabilecek iltihap ve tahriş gibi problemlerin önüne geçebilmek için mutlaka ağzınızı bakım suyu ile iyice çalkalamayı ihmal etmeyin. Bakım suyu sayesinde kolay ve etkili bir temizlik süreci yaşayın.

  1. 5.Yapışkan Gıdalardan Uzak Durun

Lokum, pestil gibi gıdalar ne kadar lezzetli olup kendilerini çok sevdirse de diş teli kullanıldığı dönemde bu gıdalarla araya biraz mesafe koymakta fayda olacaktır. Bu tip yapışkan ve bol miktarda şeker içeren seçenekler diş tellerinde ve diş aralarında kalarak dişlerin kirli kalmasına neden olur. Diş telinin temizliğini kolay bir şekilde yapmak ve diş sağlığınızı korumak istiyorsanız bu gıdalardan uzak durun.

  1. 6.Isırmak Yerine Dilimleyin

Elma, armut gibi bazı gıdaların ısırılarak tüketilmesi zevkli olabilir ancak bunun diş tellerine zarar verebileceği unutulmamalıdır. Diş telleri hassas olduğundan bu tip gıdaları ısırmak yerine bir bıçak yardımıyla dilimleyerek tüketmek size büyük kolaylık getirecek ve diş tellerinin korunmasını sağlayacaktır.