Doğal Yollarla Faranjit Nasıl Geçer?

Faranjit, genellikle soğuk kış aylarında görülen burun ve boğaz boşluğunda meydana gelen iltihaplanmalardır. Ses kısıklığı, ateş, öksürük, boğazda ağrı, halsizlik, burun akıntısı gibi belirtilerle kendini gösteren faranjitten nasıl kurtulabilirsiniz yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.
İşte faranjite iyi gelen 6 doğal öneri…

1. Adaçayı

Bazen güne keyifli bir ara vermek için tükettiğiniz lezzetli çaylardan biri olan adaçayı, faranjitten kurtulmak için de iyi bir yardımcıdır. Adaçayı ile gargara yaparak boğazınızdaki iltihaplanmanın geçmesini sağlayabilir, faranjitten kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

2. Zerdeçal

Çağımızın en ciddi hastalığı olan kanserden dahi korunmaya yardımcı, mucizevi baharatlardan biri olan zerdeçal; boğaz ve solunum yollarında oluşan mikropların kırılmasına da önemli rol oynar. Günde 3 kez yarım çay kaşığı kadar zerdeçal ve bal eklediğiniz bir bardak sıcak sütü tüketerek faranjitin ilaç kullanmadan kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

3. Fesleğen

Mis gibi kokusuyla hafızalarda daima iyi bir yer edinen fesleğen, bu kez sizi faranjitten kurtarmak için geliyor. Faranjite yakalandınız ve ondan kurtulmak için ilaç kullanmak istemiyorsanız fesleğen; yardımınıza koşacak, şifa dolu bitkilerden biridir. Birkaç fesleğen yaprağını suda kaynatıp içerek ya da fesleğen yapraklarını çiğneyerek faranjite neden olan mikroplardan kurtulabilir, boğaz ve üst solunum yollarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

4. Kekik

Güzel kokusu ve aroması sayesinde yemekleri güzelleştirmesiyle bilinen kekik, aynı zamanda anti-enflamatuvar özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde vücutta oluşan tüm iltihaplanmaların kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olur. Siz de faranjitten kurtulmak için doğal bir seçenek olarak kekik çayı içebilir ya da kekik çayıyla günde 3 kez gargara yaparak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

5. Elma Sirkesi

Her derde deva elma sirkesi, faranjite iyi gelen doğal seçeneklerden biridir. Virüslerin ölmesini sağlayan elma sirkesinin gücünden gargara yöntemiyle yararlanabilirsiniz. 1 su bardağı suya ekleyeceğiniz 3 çorba kaşığı elma sirkesini güzelce karıştırın. Daha sonra bu suyla günde 3 kez gargara yaparak boğazınızdaki iltihaplanmadan kurtulun, faranjiti iyileştirin.

6. Limon

Şifa kaynağı besinlerden biri olan limon, mis kokusu ve bol C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirecek en iyi seçeneklerden biridir. İçerisine birkaç damla limon suyu damlattığınız sıcak sudan içerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, boğazınızdaki mikropların kırılmasını sağlayarak faranjitin çabucak iyileşmesini sağlayabilirsiniz.