Doğalgaz Tasarrufu Yapmanın 7 Yolu

Doğalgaz faturaları birçoğumuzun adeta kanayan yarası olmaya devam ediyor. Yani öyle ki kış mevsimini çok seven insanların dahi bu faturalar ile birlikte yaz seven insanların tarafına geçmeye başlaması olağan hale geliyor. Biz de diyoruz ki aman ha kış mevsimini seven kitle kendinden hiç ödün vermesin ve kış mevsimini sevmeye devam etsin. Doğalgaz faturalarını bir nebze olsun düşürecek birkaç yöntem mevcut, deneyip görelim!

dogalgaz-tasarrufu2

1. Öncelikle en sık yapılan hatalardan biri ile başlayalım. Evinizi uzun süre boş bırakacağınızı düşünelim. Bu durumda kombi boşa yanmasın diye düşünerek hemen kombiyi kapatmayı hedefliyorsunuz. Ancak bu davranışın daha fazla maliyete varacağını düşünmüyorsunuz. Bütün gün kapalı duran kombi sonucunda eviniz, yatağınızın içindeki çarşaflara kadar soğuyacak bu kez ısınmak için daha fazla enerji harcanmasına neden olacaksınız. Kısacası dışarı çıkarken kombinizi tamamen kapatmak yerine ısı derecesini bir miktar düşürmeyi deneyerek evin aşırı derecede soğumasını engelleyebilir, geldiğinizde daha fazla enerji harcamaya neden olmazsınız.

dogalgaz-tasarrufu1

 

2. Isı yalıtımlarınızı tamamlayın. Özellikle peteklerin arkasında ısı kaybı meydana gelebilir. Bu durumu engellemek için peteklerin arkasına ısı yalıtım plakalarından edinerek ısı kaybını önleyin.

3. Kombi bakımlarını yaptırmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, bakım masrafından kaçınarak daha fazla yakım masrafı edinmeye neden olursunuz. Bu nedenle düzenli olarak kombi bakımlarınızı yaptırmakta fayda var.

 

4. Eğer ki kalorifer peteğinizin önünde herhangi bir eşya bulunuyorsa yerini değiştirmenin tam zamanı! Petek önündeki herhangi bir eşya kalorifer ısısının tüm eve yayılmasını engelleyerek daha fazla enerji harcamaya neden olmaktadır.

dogalgaz-tasarrufu

 

5. Bir odanın kaloriferini yakıp diğerini yakmamak bir tasarruf yöntemi değil, kombinin çalışmasına zarar veren bir durumdur. Bu hareket yerine sık bulunduğunuz odanın kalorifer derecesini yüksek, az bulunduğunuz odanın kalorifer derecesini düşük tutmak doğru bir tasarruf yöntemidir.

6. Kapı ve pencerelerin izole içeren malzemelerden yapılmasına dikkat edin. Evlerdeki ısı kaybının büyük bir miktarının kapı ve pencerelerden kaynaklandığını unutmayın. Eğer ki izolesiz malzemelerden yapılmış kapı ve pencerelere sahipseniz kenar boşlukları pencere süngeri ile kaplayın.

7. Ellerinizi yıkarken ya da bulaşıkları durularken sıcak su açıp kombinin gereksiz derecede çalışmasına neden olmak yerine soğuk su kullanmayı tercih edin.