Doğallıktan Gelen Temizlik

Yaz gelir “yaz temizliği”, bahar gelir “bahar temizliği”, kış gelir “kış temizliği”… Sanırız biz temizlik için bahane arayanlardanız. Teknoloji ve kimyanın da gelişmesi ile artık ne inatçı lekelerle kavga eder, ne de ellerimizi çamaşır suyu yaralarıyla perişan eder olduk… Artık lekelerden de korkmuyoruz! Çimen lekesi mi? Çocuk oyuncağı! Hayatımızın vazgeçilmezi “kimyasal çerçeve”mize bir de “doğal çerçeve” ekleyelim dedik, bunlar da bir köşede bulunsun istedik; fazla temizlik leke çıkarır!

 

bahar temizliği

Doğal olarak tertemiz…

Gelin şu doğallık mevzusunu biraz açalım. Çamaşır sodası ile dost olup, limon ve karbonat ile kardeş olmanız an meselesi. Neden mi? Şöyle buyurun.

Çamaşır sodası, lekenin işi kolay sonrası!

Çamaşır sodasının sabun köpürtücü ve iyi bir kir sökücü olduğunu biliyor muydunuz? Ancak kullanırken çok dikkatli olmalısınız; yakıcı etkisinden dolayı elleriniz yanabilir.

 

leke çıkarma

Karbonat ve su, temizlik çok kolay doğrusu!

Temizlemek istediğiniz yüzeye biraz karbonat serpin ve ardından nemli bir bez ya da süngerle zemini silin. Baktınız leke çok inatçı biraz tuz dökün ve gerisini güçlü bileklerinize bırakın!

Limon suyu, lekeler sonsuza dek uyu!

Pas ve lekeler için limon suyu veya sirke kullanmayı denediniz mi? Lekeli bölge üzerine limon suyu veya sirke döküp birkaç dakika bekleyin. Sonra da yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Aynı uygulamayı parlamayan bakırlar için de yapabilirsiniz. İşin “Peki ama nasıl?” kısmı için MigrosTV’ye buyurun http://migrostv.migros.com.tr/bakir-esya-nasil-parlatilir/

Karbonat, kokuyu dışarıda bırak!

Ah şu kötü kokan buzdolabı! Kapak her açıldığında mutfağı saran o ağır kokuya karşı bağışıklık kazanmanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey bir kase karbonatı buzdolabınıza yerleştirmek. Bu arada karbonatın önemli bir diğer özelliği de beyazlatması. Diş hekiminize danışarak dişlerinizi beyazlatmak için karbonatla fırçalayabilirsiniz. Diş minelerine zarar verip vermediğini veya olumsuz etkilerini diş hekiminize danışmanız gerektiğini de eklemeden geçmeyelim…

Zamandan Tasarruf Kılavuzu: Kim demiş temizliğe başlamadan önce alışverişe çıkmak gerekir diye? Alışveriş ile kendinizi yorup, temizliğe enerjiniz kalmayacak! Boş verin alışverişe gitmeyi! Siz evi havalandırarak temizliğe başlayın, temizlik ürünleri kapınıza gelir. Nasıl mı? Elbette Migros Sanal Market’ten. Kolayca cepten, netten, tabletten vereceğiniz siparişiniz ile artık bahar temizliği, yaz temizliği size vız gelir!